به گزارش افکارنیوز،

 منابع آگاه به روزنامه وال‌استریت‌‌ژورنال گفته‌اند نشست بعدی کمیسیون مشترک «برجام»، برای بررسی روند اجرای این توافق هسته‌ای روز 10 ژانویه (برابر با 21 دیماه) برگزار می‌شود.

این ششمین دور نشست کمیسیون مشترک اجرای برجام خواهد بود. در آخرین دور این نشست (پنجمین دور) معاونان وزرای خارجه ایران و 1+5 شهریورماه سال جاری در نیویورک دیدار کردند. 

 پیش از آن هم کمیسیون مشترک برجام چهار نشست برگزار کرده بود. در نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 که 26 مهر ماه 1394 برگزار شد، طرفین توافق کردند تا این کمیسیون هر سه ماه یک بار یا در صورت درخواست زودتر، برای بررسی روند اجرای برجام در وین تشکیل جلسه دهد.

دومین نشست کمیسیون مشترک برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) نیز 16 آذر 1394 با حضور هیأت‌های مذاکره کننده ایران و 1+5 (آلمان، فرانسه، انگلیس، آمریکا، روسیه و چین) و هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دو نوبت صبح و عصر در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد و پیش‌نویس قطعنامه 1+5 به شورای حکام در خصوص بستن PMD در این نشست مورد بحث قرار گرفت.

سومین دور از نشست‌های کمیسیون مشترک برجام نیز سوم اردیبهشت سالجاری با حضور هیأت مذاکره‌کننده ایرانی و 1+5 در وین برگزار شد و طرفین در این نشست ضمن بررسی روند اجرای برجام توافق کردند برای تضمین اجرای لغو تحریم‌ها یک گروه کاری ویژه تشکیل شود.

همچنین در حاشیه این نشست قرارداد فروش 32 تن آب سنگین بین سازمان انرژی اتمی ایران و یک شرکت‌ آمریکایی به امضا رسید.

چهارمین نشست این کمیسیون نیز 29 تیر ماه در وین برگزار شد و بنابر اعلام عراقچی در این کمیسیون مشکلات و موانعی که در زمینه بانکی وجود دارد به خصوص در زمینه برقراری مجدد اتصالات بانکی و سایر موانع و مشکلاتی که در اجرای برجام پیش آمده است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا راه‌حل‌هایی برایش پیدا شود.

همچنین در این نشست برخی مسائل و مشکلات فنی و تکنیکی که در خصوص اجرای تعهدات ایران و سوءتفاهمات یا سوءبرداشت‌هایی که در خصوص اجرای ابعاد فنی برجام ممکن است بین ایران و آژانس یا آژانس و 1+5 پیش بیاید، مطرح شد.

هیأت ایرانی پس از برگزاری چهارمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین دیدارهای دوجانبه‌ای هم با هیأت‌های فرانسوی، آلمانی و آمریکایی داشت.

ششمین نشست کمیسیون مشترک در حالی برگزار می‌شود که تصویب طرحی در کنگره آمریکا برای تمدید 10 ساله «قانون تحریم‌های ایران» اعتراض شدید مقام‌های ایران را به همراه داشته است.  

علاوه بر این، در هفته‌های گذشته گمانه‌زنی‌های زیادی درباره آینده «برجام» در دولت آینده آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» مطرح شده است.

«ترامپ» در کارزار انتخاباتی سال جاری ابتدا گفت که «برجام» را لغو خواهد کرد، اما بعد از آن گفت که درباره برخی مفاد آن بار دیگر با ایرانی‌ها مذاکره خواهد کرد.