به گزارش افکارنیوز،

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، دوشنبه (22 آذر) با اشاره به بازگشت عناصر داعش به پالمیرا پس از 8 ماه، گفت: «متأسفیم که هنوز حملۀ آن‌ها را کاملاً خنثی نکرده‌ایم.»

وی همچنین از عدم همکاری امریکا در این زمینه ابراز تأسف کرد و گفت: «همکاری (امریکا) می‌توانست در مقابله با این حملات به ما کمک کند.»

سخنگوی کرملین همچنین به خروج بخش قابل‌توجهی از تروریست‌های داعشی از خاک عراق اشاره کرد و گفت مشخص است که شمار زیادی از تروریست‌ها این کشور را ترک کرده‌اند و به سوریه هجوم آورده‌اند.

پسکوف افزود روسیه به حمایت از ارتش سوریه را ادامه خواهد داد.

سخنگوی کرملین افزود: «امیدواریم به‌زودی حملات داعش در سوریه متوقف شود و جامعۀ جهانی تلاش خود را برای آزادی این شهر تاریخی دوچندان کند.»

«نباید به تروریست‌ها فرصت تجدید قوا داد»

در همین حال، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد حملۀ گروه تروریستی داعش به پالمیرا در پی فقدان پشتیبانی هوایی از سوی نیروی هوایی روسیه امکان‌پذیر شده است.

ایگور کوناشنکوف در نشستی خبری گفت: «حملۀ گروه تروریستی داعش به پالمیرا نشان داده است که نباید به تروریست‌ها فرصتی برای تجدیدقوا داده شود.»

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه (عکس از رویترز)

وی تأکید کرد: «تروریست‌ها از هر مهلتی برای تجدیدقوا و صف‌آرایی مجدد خود و سپس انجام حملات ناگهانی استفاده کنند.»

 وی افزود: «حمله به پالمیرا بار دیگر نشان داده است که نباید گذاشت چنین فرصتی برای آن‌ها فراهم شود.»

کوناشنکوف گفت: «هواپیماهای روسیه حملات هوایی به پالمیرا و مناطق اطراف آن انجام نمی‌دادند. این امر به تروریست‌ها امکان داد که حملات خود را به این منطقه شدت بخشند.»

در آستانۀ آزادسازی کامل شهر حلب، تعداد قابل‌توجهی از تروریست‌های داعش روز پنج‌شنبه (18 آذر) حملۀ گسترده‌ای را به شهر پالمیرا آغاز کردند.

وزارت دفاع روسیه یکشنبه (21 آذر) اعلام کرد نیروهای سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه، موفق به دفع تمامی حملات تروریست‌ها به پالمیرا شد.

در گزارش وزارت دفاع روسیه آمده است که تروریست‌ها در حملاتشان به شهر پالمیرا، از تعداد زیادی از عناصر انتحاری‌ و خودروهای بمب‌گذاری‌شده استفاده کرده‌اند.

بر اساس همین گزارش، جنگنده‌های روسی در طول شنبه‌شب 64 حملۀ هوایی به پایگاه‌های تروریست‌ها در اطراف پالمیرا انجام دادند که این حملات منجر به کشته شدن بیش از 300 تن از آنان و انهدام تعداد زیادی از خودروهای نظامی و تجهیزاتشان شد.

خودروی نظامی ارتش سوریه در اطراف شهر پالمیرا

روسیه از تاریخ هشتم مهر امسال با مجوز دولت دمشق حملات هوایی خود را علیه مواضع گروه های تروریستی در سوریه آغاز کرده است.

سوریه از سال 2011 (اواخر اسفند 1389) صحنۀ ناآرامی‌های مرگبار است.

بر اساس اعلام استافان دِ میستورا، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در سوریه، در این ناآرامی‌ها بیش از 400 هزار نفر کشته و بیش از 1.9 میلیون نفر زخمی شده‌اند.

این در حالی است که سازمان ملل سال 2014 اعلام کرد دیگر آمار تلفات سوریه را به‌روزرسانی نخواهد کرد چراکه این سازمان نمی‌تواند صحت آمار و ارقام دریافت شده را تأیید کند.

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد بحران و ناآرامی در سوریه تاکنون بیش از 470 کشته برجا گذاشته است.

بر اساس این گزارش‌ها، در جنگ پنج‌سالۀ سوریه همچنین نیمی از جمعیت این کشور عربی، حدود 23 میلیون نفر، در داخل و خارج از مرزهای سوریه آواره و بی‌خانمان شده‌اند.