به گزارش العالم، هفته نامه "اشپیگل" در مقاله ای با عنوان "راز مرکل" به شیوه تصمیم گیری شورای امنیت فدرال آلمان درخصوص فروش ۲۰۰ دستگاه تانک پیشرفته "لئوپارد" به عربستان پرداخته است.
این هفته نامه نوشت: این تصمیم " آنجلا مرکل " صدراعظم آلمان و وزرای وی شکست یک تابو به شمار می رود زیرا این تصمیم مغایر با تصمیم های دولت های پیشین آلمان مبنی بر عدم صدور تسلیحات جنگی به مناطق بحرانی، عربستان سعودی و همچنین به معنای تغییر معیارهای سیاست خارجی آلمان است.
به نوشته اشپیگل، این تغییر معیارهای سیاست خارجی آلمان بدان معناست که چنانچه منافع ژئواستراتژیک و اقتصادی این کشور ایجاب کند؛ اجازه صادرات داده می شود. این سیاست جدید تسلیحاتی آلمان به شمار می رود.
این هفته نامه نوشت: فروش تانک به ابزاری سیاسی برای آلمان تبدیل می شود و این تصمیم به خاطر حفظ منافع سیاست خارجی آلمان در عربستان، از مقوله حقوق بشر بیشتر اهمیت پیدا می کند.
اشپیگل نوشت: درخصوص معامله فروش تانک میان مقامات این کشور موافق و مخالف وجود داشت و مرکل و وزیر خارجه به توافق می رسند که چنانچه فروش این تانک ها با منافع امنیتی اسرائیل در تضاد نباشد، مانع این معامله نشوند.
به نوشته این هفته نامه، چنانچه این مسئله با منافع امنیتی اسرائیل مغایرت داشته باشد؛ هیچ دولتی در آلمان تجهیزات جنگی ساخت این کشور را به یک کشور عربی نمی فروشد چرا که این موضوع یکی از معیارهای مهم سیاست خارجی آلمان است.
اشپیگل نوشت: اوایل سال ۲۰۱۰، پیش از آنکه هنوز تقاضای عربستان برای خرید تانک رسما در شورای امنیت فدرال آلمان مطرح شود؛ دولت مرکل نظر " بنیامین نتانیاهو " نخست وزیر اسرائیل را جویا شده بود. اسرائیلی ها مخالفتی نداشته اند چرا که روابط اسرائیل و عربستان طی سالهای گذشته گسترس یافته و سعودی ها در مقابله با برنامه هسته ای ایران به یکی از مهمترین هم پیمانان تل آویو تبدیل شده اند و دولت آمریکا نیز موافقت خود را با این معامله اعلام کرده است.
این هفته نامه نوشت: صدور تسلیحات جنگی به کشورهایی غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی و ناتو مجاز نیست مگر اینکه در موارد خاص, منافع خارجی یا امنیتی جمهوری فدرال آلمان استثنا قائل شدن در دادن مجوز را ایجاب کند.
اشپیگل افزود: " یکی از دلایل اعلام شده برای موافقت با این معامله این است که عربستان تجهیز شده، وزنه ای در برابر ایران و تلاش های هسته ای آن خواهد بود ".
به نوشته این هفته نامه، مقابله با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران یکی از معیارهای دوره فعالیت مرکل است و او در این هیاهو خود را حامی اسرائیل و آمریکا می داند و فشار اسرائیل برای تشدید تحریم ها و کاهش روابط تجاری با تهران را احساس می کند.