به گزارش فارس به نقل از شبکه خبری "فاکس نیوز"، "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی هفتگی روز گذشته خود، مرگ "معمر قذافی" دیکتاتور لیبی و پایان جنگ آمریکا در عراق را رویدادهای قانع کننده و مستدلی عنوان کرد که نشان دهنده تجدید رهبری و مدیریت آمریکا در جهان است.

اوباما در سخنرانی هفتگی رادیویی و اینترنتی خود با اشاره به اینکه این موفقیت ها(کشته شدن قذافی و پایان جنگ آمریکا درعراق) در زمینه سیاست خارجی بخشی از یک ماجرای بزرگ تر هستند، افزود: در هفته جاری ما دو رویداد یادآوری کننده مستدل و قانع کننده ای درباره تجدید مدیریت آمریکا در عرصه جهانی داشتیم. بعد از یک دهه جنگ، ما در حال ورق زدن این برگ از تاریخ و حرکتی قوی و با اطمینان رو به جلو هستیم.

اوباما اعلام کرد: آمریکا باید در حال حاضر به بزرگ ترین چالش کشور یعنی بازسازی نظام اقتصادی ضعیف آمریکا و اشتغال زایی رسیدگی کند که این امر باید با همان ضرورت و اتحادی صورت بگیرد که نظامیان ما در جنگ های خود داشتند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با اشاره به عقب نشینی نظامیان آمریکایی از افغانستان اعلام کرد: عقب نشینی نظامیان آمریکایی از عراق، به آمریکا این اجازه را داده است تا روی افغانستان تمرکز کند که این امر به ثبت پیروزی های اساسی در مبارزه با القاعده و از جمله " اسامه بن لادن " رهبر این گروه تروریستی در ماه مه سال جاری انجامید.

اوباما گفت: پایان بخشیدن به دو جنگ عراق و افغانستان به آمریکا اجازه می دهد روی بازسازی اقتصاد ضعیف خود متمرکز شود و با اشتغال زایی کافی، سطح بیکاری را کاهش دهد.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: در طول دهه گذشته، ما تریلیون ها دلار برای جنگ هزینه کردیم، دلارهایی که از کشورهای خارجی قرض کردیم و در حد بسیار کمی برای مردم خود که بزرگ ترین منبع قدرت ملی ما هستند، سرمایه گذاری کردیم. اکنون کشوری که ما باید به ساخت آن بپردازیم، کشور خودمان است.

در شرایطی که حدود یک سال به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ میلادی آمریکا باقی مانده است و با توجه به انتقادهایی که به لحاظ عملکرد سیاسی و اقتصادی به دولت اوباما وارد است و به خصوص تظاهرات مردم آمریکا در اعتراض به نظام سرمایه داری در این کشور، این اظهارات اوباما می تواند یک مانور سیاسی تلقی شود که او با هدف کسب آراء انجام داده است.

نتایج جدیدترین نظرسنجی های انجام شده توسط روزنامه آمریکایی " وال استریت ژورنال " و شبکه خبری " ان بی سی " نشان می دهد که ۷۴ درصد از مردم آمریکا معتقدند که مسیر حرکتی آمریکا اشتباه است و تنها ۱۷ درصد به درستی نحوه مدیریت کشورشان ایمان دارند.

بحران و نابرابری های اقتصادی و نظام سرمایه داری آمریکا باعث خشم مردم این کشور شده است به طوریکه از تاریخ ۱۷ سپتامبر سال جاری شهر ها و ایالت های مختلف آمریکا شاهد تظاهرات معترضان به وضعیت نابهنجار اقتصادی در این کشور است و روز به روز به دامنه اعتراضات مردمی افزوده می شود.