به گزارش افکارنیوز،

«دور گلد» سرپرست سابق وزارت خارجه رژیم صهیونیستی روز پنج‌شنبه برای جلوگیری از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه شهرک‌سازی‌های اسرائیل، بار دیگر ایران را تهدید اصلی برای منطقه خواند.

وی طی یادداشتی در «مرکز امور عمومی جروزالم» به رأی‌گیری روز پنج‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل درباره شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت درست بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکا و همپیمانانش خواستار جلوگیری از تکرار اقدامات متحدینی هستند که جمعیتی را از مناطقی که تحت کنترل آنها درآمده اخراج می‌کنند و به زور مردم خود را به همان قلمروها انتقال می‌دهند. به همین دلیل همپیمانان آمریکا کنوانسیون چهارم ژنو در سال 1949 را به آن شکلی که خودشان عمل کرده بودند، نوشتند اما این چیزی نیست که در خصوص فعالیت‌های شهرک‌سازی اسرائیل رخ می‌دهد.

وی سپس در توجیه اقدامات شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی مدعی شد که این سناریو در کرانه باختری رخ نمی‌دهد، بلکه در سوریه در حال رخ دادن است و شیعیان عراق و کشورهای دیگر به طور سیستماتیک در حال جایگزین شدن به جای اعراب سنی هستند تا آرایش جمعیتی کشور سوریه را به شیوه‌ای که در راستای منافع ایران باشد، تغییر دهند.

این مقام سابق رژیم صهیونیستی مدعی شد که تهران می‌خواهد کمربند شیعه از مرز غربی خود به سمت مدیترانه ایجاد کند تا هژمونی خود را در خاورمیانه تأسیس کند.

گلد اینگونه ادامه داد: «سازمان ملل در اینباره چه اقدامی انجام داده است؟ این سازمان در خصوص پیش‌نویس جدید قطعنامه‌ای اندیشه می‌کند که اقدامات شهرک‌سازی اسرائیل را محکوم می‌کند اما در عین حال، انتقال گسترده افراد که در سراسر شام (سوریه) نفوذ می‌کنند را نادیده می‌گیرد. طبق معمول، سازمان ملل از اسرائیل رنجیده خاطر شده است اما اقدامات خطرناک ایران را نادیده می‌گیرد».

وی تصریح کرد: «خود فلسطینیان در توافقنامه موقت ۱۹۹۵ توافق کردند که موضوع شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری باید بعنوان یک مورد در مذاکرات بین طرفین مورد بررسی قرار گیرد. اینگونه نمی‌شود که محمود عباس به طور مکرر از مذاکره با اسرائیل امتناع می‌ورزد و سپس از شورای امنیت سازمان ملل انتظار دارد که به نگرانی‌های وی رسیدگی کند. آمریکا که بعنوان شاهد، توافق موقت را امضا کرد، باید پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره شهرک‌سازی‌ها را وتو کند».

گلد در پایان اینگونه گفت: «سازمان ملل نیز از جانب خود می‌بایست اقداماتی را برای متوقف کردن پاکسازی قومی مناطق سنی نشین سراسر خاورمیانه که در حال حاضر در حال وقوع است، انجام دهد اما انجام این کار نیازمند ایستادن مقابل ایران و همپیمانان این کشور  است که بسیاری از کشورهایی که در شورای امنیت هستند، تقریباً تمایلی به چنین کاری ندارند».