به گزارش فارس، حسین نوشآبادی سفیر ایران در عمان در مصاحبه با روزنامه "مسقط دیلی"، در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه با توجه به میانجیگری عمان برای آزادی سه زندانی آمریکایی در ایران آیا از عمان تقاضای ایفای نقش مشابهی برای آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا دارید؟ گفت: امیدواریم نقش عمان منحصر به آزادی زندانیان آمریکایی نباشد و عمان باید نیز برای آزادی زندانیان بیگناه ما در آمریکا و حل و فصل مسائل منطقهای کمک کند.

نوش آبادی به وضعیت شهرزاد میرقلی خانی ۳۳ ساله که مادر دو دختر دوقلو است که از سال ۲۰۰۷ به اتهام دست داشتن در تلاش برای صدور تجهیزات دوربین دید در شب به ایران در آمریکا بازداشت است، اشاره کرد.

* عمان برای آزادی میرقلی خان تلاش کند

وی افزود: این تبعه ایرانی بی‌دلیل و بدون ارتکاب جرم متهم شد و در حال حاضر در شرایط بسیار بد در زندان آمریکا به سر می‌برد و ما از طریق عمان پیام‌هایی را به مقامات آمریکایی فرستادیم، اما علیرغم همه تلاش‌ها هیچ پاسخی را دریافت نکرده‌ایم. ما تمایل داریم عمان از نفوذش برای میانجی‌گری جهت آزادی این خانم استفاده کند.

نوش آبادی با بیان اینکه ایران در ماه می ۲۰۱۰ به مادرهای سه زندانی آمریکایی متهم به جاسوسی در ایران به نام‌های شین بائر، جاش فتال و سارا شورد اجازه داد تا با آنان در زندان تهران ملاقات کنند، اظهار داشت: شورد در ماه سپتامبر ۲۰۱۰ با وثیقه دولت عمان آزاد شد. فتال و بائر نیز در ماه گذشته آزاد شدند.

* آمریکایی‌ها عکس العمل مثبتی از خود نشان ندادند

وی ادامه داد: ایران حسن نیت و رفتار بشردوستانه از خود نشان داده است، اما مقامات آمریکایی به هیچ وجه عکس‌العمل مثبتی را نشان نداده‌اند.
این دیپلمات کشورمان افزود: ایران پس از ابراز حسن نیت(با آزادی این زندانیان) حتی یک حرف مثبت از سوی هیچ کدام از مقامات آمریکایی را نشنیده است، حتی خانواده‌های این جاسوس‌های آمریکایی وقتی که برای زندانیان خود وارد مسقط شدند حتی یک کلمه تشکر از ایران به زبان نیاوردند.

نوش آبادی تاکید کرد: این آمریکایی‌ها با پرداخت ضمانت مالی دولت عمان آزاد شدند و محاکمه آنها توسط یک دادگاه ایرانی ادامه خواهد داشت و در هر زمانی دادگاه لازم بداند که نیاز به احضار آنها(متهمان) وجود داشته باشد، آنها باید در دادگاه حضور داشته باشند.
وی افزود: این افراد اصولاً در نتیجه میانجی‌گری عمان و به دلیل روابط محکم و تاریخی بین ایران و عمان آزاد شدند.

نوش آبادی با بیان اینکه عمان باید نقش بیشتری در منطقه ایفا کند، گفت: عمان که دارای روابط دوستی و نزدیک با تمام کشورهای منطقه است، باید از نفوذ و امکاناتش برای حل و فصل مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی استفاده کند.

* ایران در اقدامات تروریستی شرکت نمی‌کند

وی در پاسخ به این پرسش که واکنش ایران در قبال ادعاهای آمریکا درباره دست داشتن ایران در توطئه علیه سفیر عربستان سعودی در آمریکا چگونه خواهد بود، اظهار داشت: با وجود حسن نیت و رفتار بشردوستانه اخیر ایران(آزادی زندانیان آمریکایی) مقامات آمریکایی این ادعاهای واهی و کذب علیه ایران مطرح کردند. ایران این ادعاهای بی اساس و غیر مستند آمریکا را رد کرده است. ما و آمریکایی ها یکدیگر را خوب می شناسیم. در حالی‌که ما تلاش می کنیم اوضاع را بهبود بخشیم، آمریکا به عکس العملهای منفی ادامه می‌دهد.

نوش آبادی اضافه کرد: ایران در اقدامات تروریستی شرکت نمی‌کند بلکه خود قربانی تروریسم است. این یک اتهام خطرناک است که ایران در تلاش برای ترور سفیر یک کشور اسلامی دیگر دست دارد، اینگونه اقدامات در اسلام کاملاً تحریم شده است.

* آمریکا در پی ایجاد اختلاف بین ایران و کشورهای خلیج فارس است

سفیر ایران در مسقط در پاسخ به این پرسش که آیا شما نسبت به احتمال تاثیر منفی این مساله بر روابط بین کشور شما با دیگر کشورهای خلیج فارس نگران هستید؟ گفت: این ادعاهای جدید نشانگر تمایل آمریکا برای ایجاد اختلافاتی بین ایران و کشورهای همجوار خلیج فارس است. مطرح شدن این ادعاهای آمریکا مدت کوتاهی قبل از شروع آئین حج تمتع که در آن میلیون‌ها مسلمان از سراسر جهان، از جمله بیش از یکصد هزار نفر از اتباع ایران، در کعبه(مکه عربستان سعودی) تجمع می‌کنند، نیز نشانگر طرح گمراه کننده آمریکا است.

* با عربستان مستقیماً صحبت خواهیم کرد

وی تاکید کرد: از عربستان سعودی به عنوان یک کشور دوست و همسایه خواسته‌ایم در این دام آمریکایی نیفتد. عربستان سعودی یکی از کشورهای بزرگ اسلامی و با نفوذ است. ما مستقیما با مقامات عربستانی صحبت خواهیم کرد. ایران دارای روابط بسیار خوب با کشورهای همجوار در منطقه خلیج فارس است. اگر مشکلی با کشورهای دوست همجوار پیش آمد، ما قادریم از طریق گفت‌وگو مشکلات خود را به طور مسالمت آمیز حل و فصل کنیم. ما اجازه نخواهیم داد ادعاهای دروغ آمریکا بر روابط محکم دیپلماسی، اقتصادی و فرهنگی ما با کشورهای همجوار تاثیر داشته باشد و ما روابط با همسایگان را در راس اولویت های سیاست خارجی خود قرار می دهیم.

* تلاش می‌کنیم آمریکا در اقدام شیطنت آمیزش موفق نشود

نوش آبادی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد اینکه آیا تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه علیه ایران شروع یک نبرد دیپلماتیک دیگر بین ایران و آمریکا است؟ گفت: ما تلاش خواهیم کرد آمریکا در این اقدام شیطنت آمیز موفق نشود. آمریکا از سی سال قبل علیه ما توطئه چینی می‌کند و برای ضربه زدن به ایران از تمام نفوذش و امکاناتش استفاده کرده، آمریکا با سوء استفاده از سازمان ملل متحد و شورای امنیت برای اقدام به جنگ علیه ما ادامه می‌دهد. در حقیقت شورای امنیت به یکی از بزرگترین ابزار آمریکا برای دست زدن به هرگونه اقدامی علیه هر کشوری مخالف با تسلط آمریکا تبدیل شده است. ما در گذشته از این رفتار خصمانه رنج کشیدیم. آمریکا پرونده ایران را به شورای امنیت به دلیل موضوعات برنامه هسته‌ای و اوضاع حقوق بشر به صورت ناعادلانه و تبعیض آمیز کشانده است.

وی همچنین به موضوع فشارهای اقتصادی علیه ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: ایران بیش از سی سال است با تحریم‌های آمریکا و برخی کشورهای دیگر روبرو است. در دشوارترین شرایط، مثلاً هنگام جنگ عراق علیه ایران، ما تحت تحریم‌ها بودیم و با کمک خداوند متعال و عزم ملت ایران توانسته‌ایم این شرایط دشوار را تحمل کنیم و بر مشکلات فائق آییم.

* آمریکا برای تسلط بر منطقه دست به توطئه‌های جدید می‌زند

نوش آبادی یادآور شد: با شروع کاهش نفوذ آمریکا در منطقه، آمریکایی‌ها هر تلاش ممکن را برای ادامه تسلطشان به مدت بیشتری انجام می‌دهند. علیرغم اینکه آمریکایی‌ها سودهای هنگفتی از غارت منابع کشورهای اسلامی و عربی برده‌اند، آنها هیچ حقی علیه این کشورها ندارند. آمریکایی‌ها توطئه ها و وسایل جدید را برای نگهداری از تسلطشان بر خاورمیانه ایجاد می‌کنند.
وی توضیح داد: آمریکایی‌ها گاهی فشارها را علیه برخی از کشورها برای توقف صدور کالاها به ایران اعمال می‌کنند و در برخی موارد ما و همسایگانمان را درباره موضوع حقوق بشر متهم می‌نند. فشارهای اقتصادی بر ایران وارد می‌کنند بانک‌های ایرانی را تهدید به بسته شدن و انجام ندادن عملیات بانکی می‌کنند.

سفیر ایران در عمان ادامه داد: آمریکا و کشورهای همپیمان آن نیز در گذشته تهدید کردند دست به اقدام نظامی علیه ایران خواهند زد. اخیراً آنها از کشورها تقاضای خودداری از خریداری نفت ایران کردند و در حال حاضر برای تعطیلی بانک مرکزی ایران توطئه چینی می‌کنند. آمریکا همواره خصومت نسبت به ایران را نشان می‌دهد، اما ایران همچنان تمایل دارد روابط عادلانه و با حقوق و منافع متقابل با همه کشورها داشته باشد، اگر آنها شیطنت نکنند و سالم برخورد کنند.

* رهبران کشورهای مختلف در سازمان ملل از مواضع احمدی‌نژاد تشکر کرد

خبرنگار روزنامه مسقط دیلی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد انجام اصلاحات اساسی برای دستیابی به نظم مدیریت دسته جمعی جهانی، پرسید: آیا کشورهای دیگر در جهان وجود دارند که دارای این دیدگاه باشند؟
نوش آبادی با اشاره به سخنان رئیس جمهور پاسخ داد: رئیس جمهور ایران شواهدی دال بر بی عدالتی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جاری در جهان مطرح کرد و درباره دلایل این مشکلات سؤال کرد. وی گفت سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد دارای مسئولیت دسته‌جمعی در قبال اوضاع جاری جهان، خشونت‌ها و رکود اقتصادی و تبعیض اجتماعی هستند. رئیس جمهور ایران نظم جهانی جاری که در آن فقط پنج کشور از حق وتو برخوردار هستند و می‌توانند هرکاری که دلشان بخواهد را انجام دهند را رد کرد. وی تمایل دارد تمام کشورها به طور برابر شریک در تصمیم گیری جهانی باشند. دیدگاه ایران درباره نظم جدید جهانی از حمایت بسیاری از کشورهای جهان سوم که قربانی بی عدالتی در نظم جهانی جاری است، برخوردار است.

* اکثر کشورها از دیدگاه ایران حمایت می‌کنند

وی تصریح کرد: بسیاری از رهبران این کشورها در ملاقات با رئیس جمهور ایران در حاشیه اجلاس سران سازمان ملل از احمدی‌نژاد به دلیل ارائه نگرانی‌هایشان تشکر کردند. این رهبران از احمدی‌نژاد به دلیل شجاعتش تمجید کردند و گفتند تمایل داشتند عین این چیزها را بیان کنند، اما شجاعت برای این اقدام ندارند. اعضای هیات های تعداد کمی از کشورها، عمدتا از حامیان آمریکا، هنگام سخنان رئیس جمهور ایران تالار کنفرانس را ترک کردند. به هرحال، مساله مهم این است که اکثر کشورها از دیدگاه ایران حمایت می‌کنند.

* اعتراضات در آمریکا آغاز پاپان کاپیتالیسم است

وی در مورد جنبش «وال استریت را اشغال کنید» نیز گفت: پس از قیام در کشورهای عربی موج این قیام بر تمام کشورهای جهان تاثیر خواهد داشت. امروز ملت آمریکا و کشورهای اروپایی سؤال می‌کنند چرا باید تمام ثروت و منابع اقتصادی ما در دست تعداد محدودی از افراد باشد؟
سفیر ایران افزود: این اعتراضات واقعاً شروع پایان کاپیتالیسم است. سیاستهای کاپیتالیسم برای ملتها مفید نیست و برابری و عدالت بین آحاد ملت محقق نمیکنند. افرادی ثروتمند و قوی ثروتمندتر و قویتر میشوند، در حالیکه افراد فقیر، فقیرتر میشوند، همانند رژیم کمونیستی در اتحاد شوروی سابق که به دلیل اینکه از فطرت انسانی فاصله گرفت از هم پاشید. قدرتهای کاپیتالیسم حالا شروع به فروپاشی تدریجی کردهاند چرا که بین آنچه شعار میدهند و ادعا میکنند با آنچه عمل میکنند فاصله زیادی وجود دارد.