به گزارش افکارنیوز،

 نگرانی ناشی از حمله‌های تروریستی در آستانه سال جدید میلادی، مسئولان پایتخت‌های اروپایی را به تشدید تدابیر امنیتی واداشته است.

هزاران نیروی پلیس و ارتش در شهرهای پاریس، برلین، بروکسل، مادرید، رم، لندن و دیگر پایتخت‌های اروپایی مستقر شده‌اند تا از شهروندان به‌‍ویژه در مکان‌های پرتردد محافظت کنند.

در شهر برلین، پایتخت آلمان که هفته گذشته هدف حمله‌ای تروریستی قرار گرفت، پلیس مسیرهای منتهی به دروازۀ براندنبورگ، یکی از بناهای تاریخی این شهر، را مسدود کرد و قرار است حدود هزار و ۷۰۰ مأمور دیگر نیز در این شهر مستقر شوند.

پلیس ضمن چیدن موانع بتنی، خودروهای زرهی نیز در این منطقه مستقر کرده و آتش‌بازی در برخی بخش‌های شهر ممنوع شده است.

در شهر فرانکفورت، که مقر بانک مرکزی اروپا و بزرگترین فرودگاه آلمان را در خود جای داده، بیش از ۶۰۰ نیروی پلیس حفاظت از مراسم سال نو را بر عهده خواهند داشت؛ این رقم نسبت به سال گذشته تقریباً دو برابر شده است.

در شهرهای رم، پایتخت ایتالیا، و ناپل واقع در جنوب این کشور، ورود کامیون‌ها به مرکز شهر ممنوع شده است. در شهر میلان، محل کشته شدن عامل حملۀ تروریستی برلین، نیز پست‌های بازرسی در مجاورت میدان اصلی این شهر - یکی از پربازدیدترین اماکن گردشگردی - برپا شده است.

نیروهای پلیس و ارتش همچنین در مکان‌های گردشگردی در شهر رم از جمله کولوسئوم مستقر و به سلاح‌های خودکار مجهز شده‌اند.

در مادرید، پایتخت اسپانیا، بر تعداد نیروهای پلیس در حال انجام وظیفه هزار و ۶۰۰ نفر افزوده شده است. پلیس همچنین با چیدن موانع در مسیرهای منتهی به میدان اصلی شهر، دسترسی به این میدان را محدود کرده است.

مقام‌های بروکسل، پایتخت بلژیک، که در ماه مارس هدف حمله‌های تروریستی گروه داعش قرار گرفت، در فکر لغو کردن مراسم آتش‌بازی هستند.

پایتخت فرانسه نیز که بعد از کشته شدن ۱۳۰ نفر در حمله‌های تروریستی نوامبر ۲۰۱۵ در وضعیت فوق‌العاده به سر می‌برد، شاهد گشت‌زنی نیروهای تا دندان مسلح فرانسوی در مکان‌های گردشگری از جمله برج ایفل، طاق پیروزی و موزۀ لوور خواهد بود.

بنا بر اعلام پلیس فرانسه، حدود ۹۰ هزار نیروی پلیس و ارتش وظیفۀ حفاظت از جشن‌های سال نو را بر عهده خواهند داشت.

تدابیر امنیتی در لندن و سایر شهرهای بریتانیا نیز در آستانه سال نوی میلادی و به دنبال حملات اخیر با کامیون در برلین و نیس تشدید شده‌اند.

در لندن برای تماشای مراسم آتش‌بازی سال نو یکصد هزار بلیط فروخته شده است. قرار است پلیس مسلح در شهر مستقر شود و موانع بتونی نیز در اطراف محل برپایی مراسم قرار داده می‌شود.

همچنین تردد خودروها در مناطقی از سطح شهر لندن ممنوع خواهد شد.

پلیس شهر منچستر نیز اعلام کرده که به دنبال حوادث بازار کریسمس برلین، برنامه‌های حافظتی خود را تشدید خواهد کرد.

پلیس حمل و نقل بریتانیا گفته است که گشت‌های مسلح درشبکه قطار سراسری حاضر خواهند بود و پلیس مسلح از شبکه مترو لندن نیز مراقبت خواهد کرد.

نزدیک به سه هزار پلیس امشب در خیابان‌های لندن حضور خواهند داشت.

 

یک مقام پلیس لندن گفته است برای اطمینان بخشیدن به مردم برای حضور در مراسم، پلیس راه‌های مختلفی را برای تامین امنیت آنها در دست دارد.

پلیس اسکاتلند نیز گفته است حضور نیروهای پلیس در خیابان‌های ادینبرا در هنگام برپایی جشن‌های خیابانی محسوس خواهد بود.

برخی از کشورهای غربی در چند سال اخیر عرصه حمله‌های تروریستی بوده‌اند. به باور کارشناسان، سیاست‌های غلط غرب در قبال مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و شمال آفریقا از دلایل اصلی وقوع این حمله‌هاست.