به گزارش افکارنیوز،

فرهنگ عذرخواهی عمومی در ژاپن به دوره سامورایی‌ها باز می‌گردد.
فرهنگ عذرخواهی در ژاپن ریشه‌های عمیقی در تاریخ این کشور دارد. بسیاری از مردم با کنفرانس‌های مطبوعاتی که در آن تاجران بزرگ یک بیانیه را برای عذرخواهی، قرائت و در مقابل دوربین تعظیم می‌کنند آشنایی دارند؛ اما عذرخواهی والدین ژاپنی از عموم مردم آن هم به دلیل اشتباهاتی که فرزندانشان مرتکب شده‌اند ممکن است برای برخی از مردم ناشناخته باشد.

 

برای مثال یک بازیگر ژاپنی در ماه اوت به دلیل اتهام آزار جنسی که به پسر 22 ساله‌اش وارد شده بود از مردم عذرخواهی کرد. با اینکه فرزند این بازیگر از اتهام وارده تبرئه شد وی اعلام کرد مسئولیت بخشی از رفتار ناشایست فرزندش برعهده او است.
 
عذرخواهی عمومی والدین ژاپنی به دلیل جرائم فرزندانشان

 

یک مجری تلویزیونی نیز به دلیل بازداشت پسر 31 ساله‌اش به اتهام دزدی، از عموم مردم عذرخواهی کرد و از سمت خود استعفا داد.

 

عذرخواهی والدین به دلیل احساس مسئولیت در قبال خطای فرزندانشان یک پدیده روانی است؛ اما ریشه این رفتار به دوره سامورایی‌ها برمی‌گردد. سامورایی‌ها در قرون 15 و 16، خانواده افرادی را که مرتکب جرم می‌شدند مجازات می‌کردند. بین قرون 17 و 19 نیز هر پنج خانواده یک گروه را تشکیل می‌دادند که در صورت ارتکاب جرم از سوی یکی از آنها، دیگران نیز مجازات می‌شدند. با اینکه این قانون در سال 1868 لغو شد، به عنوان یک میراث در فرهنگ ژاپن باقی ماند.

 

افراد مشهور زیادی در ژاپن از مردم عذرخواهی کرده‌اند که در ادامه به دو مورد از آنها اشاره می‌شود:

 

«یوشیکو میتا» یکی از هنرپیشه‌های معروف ژاپن در سال 1998 در پی بازداشت فرزندش به دلیل ارتکاب جرم مرتبط با مواد مخدر از مردم عذرخواهی کرد و داوطلبانه به مدت ده ماه در تلویزیون ظاهر نشد.

 

«ریکو تاکاشیما» هنرپیشه معروف ژاپنی نیز اوایل سال جاری میلادی در پی بازداشت شدن شوهرش به دلیل جرم مرتبط با مواد مخدر از مردم عذرخواهی کرد.

 

عذرخواهی عمومی والدین ژاپنی به دلیل جرائم فرزندانشان