به گزارش زندگی به نقل از مصرس، انتخابات پارلمانی مصر قرار است در ۲۸نوامبر و طی سه مرحله برگزار شود، این اولین انتخابات مصر بعد از بیداری اسلامی مردم این کشور و سقوط مبارک است.

این در حالی است که دادگاه قضایی اداری نیز دیروز طی حکمی دولت موقت را موظف به ایجاد حوزه انتخاباتی در سفارت‌های مصر در سرتاسر جهان کرد.

لازم به ذکر است که پیش از این، مصری‌های خارج از کشور از حق مشارکت در انتخابات محروم بودند.

ثبت نام از نامزدهای انتخابات در حالی به پایان رسید که برخی از فعالان و احزاب معتقدند با توجه به فتنه اخیر در این کشور، مصر اکنون از آمادگی لازم را برای ثبت نام نامزد‌ها برخوردار نبود.

عده‌ای دیگر نیز با مشارکت اعضای حزب ملی مبارک در انتخابات مخالفت کرده و دیگر احزاب را به مماشات با این افراد متهم کرده‌اند.

دبیرکل حزب عدالت و توسعه، در مورد برنامه این حزب برای شرکت در انتخابات گفت: برنامه انتخاباتی نامزدهای این حزب تدوین شده است و به محض ارائه فهرست‌های انتخاباتی اجرای برنامه‌های انتخاباتی را آغاز خواهیم کرد.

در انتخابات پارلمانی مصر، حزب کار نیز در چارچوب ائتلاف دموکراتیک شرکت کرده و ۷۵نامزد از این حزب نام نویسی کرده‌اند.

کار‌شناسان معتقدند با توجه به قدمت و اهمیت و پایگاهی که حزب اخوان المسلمین در بین مردم دارد، نامزدهای این حزب احتمالا بیشتر کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص خواهند داد.

این کارشناسان با توجه به اهمیت ائتلاف جوانان انقلاب، که انقلاب مصر نیز به نام آنها رقم خورد، معتقدند نامزدهای این حزب بعد از اخوان المسلمین از شانس بیشتری برخوردار هستند.