به گزارش فارس، انتشار تصاویری از لحظهای که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا تصاویر بازداشت معمر القذافی را دید، تحلیلهای متعددی را در محافل مختلف خبری در پی داشته است.

در این فیلم، هیلاری کلینتون به محض دیدن تصاویر بازداشت قذافی و زنده بودن وی، می‌گوید: واو… اخبار تاییدنشده نشان می‌دهد قذافی بازداشت شده است… اخبار تاییدنشده…».

وزیر امور خارجه آمریکا در انتهای تصاویر منتشر شده وی، جملاتی متقطع به کار می‌برد که این امر نشان از بر هم خوردن تمرکز و شوکه شدن وی از بازداشت و زنده بودن قذافی دارد همچنانکه برای آرامش دادن به خود کلمات «تایید نشده» را چند بار تکرار می‌کند.

مجله آمریکایی «فارین پالیسی» قذافی را «مردی که بسیار می‌دانست» نامید و در این خصوص تصریح کرد که وی حتی بیشتر از آنچه باید، می‌دانست و اگر زنده می‌ماند به دادگاه لاهه تحویل داده می‌شد اسرار زیادی برای فاش کردن داشت.

این نشریه اشاره کرد که مطمئنا وی اسرار زیادی را از جمله مناسبات قوی خود با نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه و تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس و همکاری اطلاعاتی دولت خود با دستگاه‌های اطلاعاتی غربی و همکاری با اتحادیه اروپا و اعطای قراردادهای متعدد به شرکت‌های نفتی و سازندگی غربی را فاش می‌کرد.

در این گزارش آمده است، در طول چندین ماه گذشته از انقلاب لیبی، نیروهای ناتو مدام تکرار می‌کردند که قذافی و خانواده وی هدف دخالت نظامی آنان نیستند بلکه به دنبال حفظ جان مردم هستند، ولی «دیوی ریچادرز» رئیس واحد انگلیسی در نیروهای ناتو اعلام کرد که ناتو قذافی را هدف نمی‌گیرد ولی اگر جنگنده‌ها گروه‌های مبارزی را که قذافی آن را هدایت می‌کند، هدف بگیرند و اتفاقی قذافی کشته شود، این امر نقض قوانین نخواهد بود.

به گفته این نشریه آمریکا، مرگ قذافی شیوه «شیک و تر و تمیزی» برای پایان دادن به درگیری‌ها آنهم به نفع انقلابیون لیبی بود… برای همین کشته شدن وی به دست انقلابیون راه مطمئن‌تری برای «مرگ اسرار قذافی» بود.

بنا بر این گزارش، پایان دوره قذافی اعلام شد تا دولت‌های غربی نفس راحتی بکشند و به یکدیگر تبریک بگویند که شبح قذافی سایه خود را از سر آنان برداشت و خوشحالی آنان را خراب نکرد. به نظر می‌رسد سارکوزی، بلر، براون و دولت سابق آمریکا اکنون نفسی به راحتی می‌کشند اما اینکه آیا شایسته این نفس راحت هستند یا خیر سوالی دیگر است.

قذافی روز پنجشنبه هفته گذشته به دست نیروهای مخالف خود بازداشت شد اما ساعتی بعد اعلام شد که وی به دلیل جراحت وارد شده، جان خود را از دست داده است.

برخی از کارشناسان تاکید کردند که زنده ماندن قذافی با بازداشت او به جای کشتن او میتوانست اسرار زیادی را از رابطه دولت وی با دولتهای غربی فاش کند که اکنون خود را حامی مردم لیبی نشان میدهند و شاید برای همین بوده است که هیلاری کلینتون از زنده گرفتن قذافی بشدت تعجب کرد و حتی نشانههای نگرانی در چهره وی پدیدار شد.