به گزارش افکار به نقل از مشرق، آن استاک(Ann Stock) دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آموزشی و فرهنگی با اعلام این خبر گفت: درحالی‌که خانواده‌های آمریکایی آماده فرستادن بچه‌هایشان به مدرسه‌ها می‌شوند، هزاران خانواده و مدرسه در سراسر آمریکا نیز مقدم دانش‌‌‌‌آموزان خارجی که قرار است پیش آنها مانده و در آمریکا تحصیل کنند را گرامی می‌دارند.
بنا بر اعلام دستیار وزیرخارجه آمریکا در امور آموزشی و فرهنگی، هر ساله نزدیک به ۲۷۰۰۰ دانش‌‌آموز دوره راهنمایی از سراسر جهان به آمریکا آمده و با خانواده‌های آمریکایی زندگی می‌کنند.
وی افزود: " هیلاری کلینتون " وزیر امور خارجه آمریکا اخیراً در پیامی از این خانواده‌های میزبان که درب خانه‌ها و قلب خود را به روی این افراد جوان گشوده و و به صورت شخصی با افرادی از سراسر جهان وارد ارتباطات متقابل شده‌اند، تشکر و قدردانی کرد.
کلینتون در پیام خود اعلام کرد: میزبانی نه تنها یک زندگی متفاوت برای یک دانش‌آموز پدید می‌آورد، بلکه تجربه‌ای ارزنده برای خانواده‌ها و جوامع میزبان فراهم می‌‌کند. خانواده‌ها و جوامع میزبان فرصت می‌یابند تا در مورد فرهنگ‌ها و سنن‌ دیگر به کسب دانش پرداخته و دوستی‌هایی ایجاد کنند که یک عمر تداوم خواهند داشت.
تعدادی از هزاران جوان که برای تحصیل به آمریکا می‌آیند در برنامه‌های مبادلاتی وزارت امور خارجه شرکت می‌کنند که این دانش‌آموزان از طریق یک رقابت فشرده انتخاب می‌شوند.
این افراد جوان برای کسب بورسیه، در برنامه‌هایی رقابت می‌کنند که به آنها فهمی عمیق در مورد مفاهیم دموکراتیک مانند دولت دانش‌‌آموزی(student government) - برنامه‌ای برای تمرین دولت داری دموکراتیک توسط دانش‌آموزان -، توانمند‌سازی شهروندان، مدارا و احترام به دیگر فرهنگ‌ها و مذاهب، داوطلب‌گرایی و فعالیت اجتماعی، ارائه می‌کنند.
دستیار وزیر امور خارجه در امور آموزشی و فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود مدعی شد: خانواده‌های میزبان نمونه‌هایی برای نشان دادن مهمترین ارزش‌های کشور ما – مدارا، بخشایندگی، فعالیت مدنی – هستند و حسن نیتی که آنها نشان می‌دهند به ما در ارائه وجهه‌ای مثبت از آمریکا یاری می‌رساند.
وی افزود: این امر تأثیری طولانی‌ مدت داشته و به صورت موجی در موطن دانش‌‌آموزان بازدید کننده به حرکت درخواهد آمد، میزبانی روشی شگرف برای انتقال عقاید، تحسین مشترکات، ایجاد پلی بین تفاوت‌ها، به چالش‌ کشیدن کلیشه‌ها و تجربه یک فرهنگ دیگر است.
استاک در پایان سخنان خود با بیان اینکه " من نیز مانند کلینتون از نقش خانواده‌های میزبان در ایجاد تفاهم بین مردم که برای تأمین نیازهای نسل‌ کنونی و نسل‌های آتی بسیار حیاتی است، تشکر می‌کنم "، خاطرنشان کرد: آنها بهترین نمونه برای دیپلماسی شهروندی هستند، امیدوارم خانواده‌هایی که امسال میزبان دانش‌‌آموزان هستند به انتشار اهمیت و ثمرات برنامه‌های مبادلاتی ادامه دهند.
دولت آمریکا در حالی مدعی مدارا و احترام به دیگر فرهنگ‌ها و مذاهب، و حقوق بشر شده است که بسیاری از اقلیت‌های مذهبی در این کشور تحقیر می‌شوند که نمونه اخیر آن بی احترامی به دین مبین اسلام و سوزاندن قرآن، کتاب یک و نیم میلیارد مسلمان است که با این اقدام آزادی و دموکراسی خود را به جهانیان نشان داد.