به گزارش افکارنیوز،

 به نقل از روسیاالیوم، یارا شریف سخنگوی استفان دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه اخبار منتشر شده در خصوص تصمیم دی‌میستورا برای کناره‌گیری از منصبش بعد از نشست ژنو را تکذیب کرد.

پیش از این روزنامه «ایزوستیا» به نقل از مقامات آگاه در محافل دیپلماتیک روسیه و سوریه خبر داده که در آینده نزدیک ممکن است "استفان دی میستورا" نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه از سمت خویش برکنار شود و تصمیم‌گیری نهایی در این رابطه پس از دور بعدی مذاکرات بین سوری‌ها در ژنو که قرار است 20 فوریه برگزار شود، صورت خواهد گرفت.

"سرگئی اورجونیکیدزه" معاون سابق دبیرکل سازمان ملل که شخصا با دی میستورا آشنایی دارد به روزنامه «ایزوستیا» گفته است که مسئله برکناری وی کاملا حقیقت دارد. وی یادآور شده است: «استفان دی میستورا قادر به نشان دادن خویش در این سمت نیست. من مطمئن هستم که مناقشه در سوریه آنقدر اهمیت دارد که دبیرکل باید خود شخصا به حل این مشکل بپردازد. ضمن اینکه قبلا نیز به همین صورت عمل میشد. برای مثال "کوفی عنان" دبیرکل سابق شخصا مسئله حل و فصل مشکل عراق را زیر نظر داشت و هیچ نماینده‌ای در این رابطه تعیین نکرده بود. اکنون دبیرکل جدید نیز در حال تصمیم گیری است که سازمان ملل از این به بعد در مسئله سوریه چگونه عمل کند.»

استفان دی میستورا در تاریخ 29 نوامبر سال 2014 به سمت نمایندگی ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه منصوب شد. وی پیش از این در سمت معاونت وزارت امور خارجه ایتالیا کار کرده و سمت‌های بلندپایه‌ای نیز در ساختارهای مختلف سازمان ملل داشته است.