به گزارش افکارنیوز،

 گروه تروریستی داعش مسئولیت مجموعه عملیات‌های انتحاری در بخش آزادشده شهر موصل در ساحل شرقی این شهر را برعهده گرفت.

دو حملۀ تروریستی که عصر دیروز جمعه، شرق موصل را هدف قرار داد دست کم 5 کشته و چندین زخمی بر جا گذاشت. حمله اول در برابر رستوران سیدتی الجمیله با کمر بند انفجاری صورت گرفت. در این حمله دست کم 4 تن کشته و شماری دیگر زخمی شدند.

انفجار دوم نزدیک یک ایست و بازرسی در محله الزهور و از طریق پهپاد انجام شده. در حملۀ دوم نیز یک نظامی عراقی کشته و 7 نفر دیگر، از جمله 3 نظامی، مجروح شدند.

همچنین پایگاه اسکای نیوز نیز گزارش داد که در ساعات پایانی دیشب یک خودروی بمب گذاری شده در برابر شماری از رستوران های منطقه حی الاعلام در جنوب غرب شهر بغداد منفجر شد.  در این حمله دست کم 5 نفر کشته شدند. منابع پزشکی و امنیتی عراق مجموعا از کشته شدن 10 تن و زخمی شدن 33 تن دیگر در انفجارهای انتحاری در بغداد و بخش‌هایی از موصل که به دست نیروهای عراقی آزاد شده، خبر دادند.

در هفته های گذشته و پس از 3 ماه نبرد با داعش در شرق موصل که با آزادسازی محلات شرقی شهر همراه شد، زندگی عادی در حال بازگشت به این مناطق بوده است.

به گزارش تسنیم، حملات انتحاری روز جمعه، دومین موج حملات تروریستی داعش به مناطق تازه آزادشدۀ شرقی موصل به شمار می‌آید. در تاریخ 22 دسامبر (2 دی)، بر اثر انفجار 3 دستگاه خودروی بمب‌گذاری‌شده در منطقۀ کوکجلی در شرق موصل که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، دستکم 30 نفر کشته و 60 تن دیگر زخمی شدند. به گفتۀ منابع امنیتی، بیشتر قربانیان این انفجارها زن و کودک بودند و شماری از نیروهای امنیتی عراقی نیز در میان آن‌ها به چشم می‌خورند.

عملیات بازپس‌گیری موصل، آخرین پایگاه داعش در عراق، از 26 مهر آغاز شده ‌است و نیروهای عراقی با پشتیبانی نیروی هوایی موفق شده‌اند بخش‌های قابل‌توجهی از این مناطق را آزاد کنند. داعش از تابستان 1393 بخش‌هایی از شمال و غرب عراق را تحت سلطۀ خود درآورده و بارها در این مناطق عملیات تروریستی انجام داده است.