به گزارش افکارنیوز،

چهارشنبه‌شب کنفرانس گروه‌های اهل تسنن عراق با حضور برخی شخصیت‌های سیاسی اهل تسنن و برخی شخصیت‌های منطقه‌ای و همچنین دو پژوهشکده اروپایی و آمریکایی در ژنو سوئیس برگزار شد.

به نوشته روزنامه الاخبار، با بروز تأخیر در آغاز عملیات آزادسازی غرب موصل، شب گذشته (چهارشنبه) چند تن از شخصیت‌های سیاسی اهل تسنن عراق کنفرانسی را در شهر ژنو سوئیس برگزار کردند. کنفرانسی که به وسله «مؤسسه اروپایی صلح» و با مشارکت پژوهشکده آمریکایی «شورای ناتو» و با هدف «بحث درباره امکان تشکیل اقلیم سنی و گزینه‌های اهل تسنن برای مرحله ما بعد داعش» تشکیل شد.

الاخبار به نقل از منابع نزدیک به ائتلاف «التحالف الوطنی» عراق در ادامه نوشت: «دیوید پترائوس» مدیر سابق سازمان سیا و «دومینیک دو ویلپن» نخست وزیر اسبق فرانسه، برگزار کننده اصلی این کنفرانس هستند.

در این نشست همچنین «محمد البرادعی» رئیس سابق آژانس انرژی اتمی، «صالح المطلک» رئیس گروه «جبهة الحوار»، «احمد المساری» رئیس فراکسیون پارلمانی «القوی النیابیه» و نماینده «اسامه النجیفی» معاون رئیس‌جمهور عراق به سخنرانی پرداخته‌اند.

نکته قابل توجه اینکه «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق به عنوان بالاترین مقام اهل سنت در عراق، حضور در این کنفرانس را رد کرده و گفته است که هر گونه راه‌حل سیاسی باید در داخل عراق، ایجاد شود.

همچنین «عبدالکریم عبطان» نماینده عضو ائتلاف « ائتلاف الوطنیه» که «ایاد علاوی» در رأس آن قرار دارد گفته است که هیچ دعوتی از نمایندگان اهل تسنن این ائتلاف برای حضور در این کنفرانس نشده است و اساسا آن‌ها با برگزاری هر گونه کنفرانسی در خارج عراق برای مسائل داخلی کشور مخالف هستند.

منابع داخل در ائتلاف «التحالف الوطنی» همچنین گفته‌اند که کنفرانس ژنو درباره پی‌ریزی طرحی برای حل و فصل سیاسی در عراق بحث خواهد کرد تا طرح مذبور برای مذاکره با ائتلاف «التحالف الوطنی» آماده شود.

عمار حکیم رئیس ائتلاف «التحالف الوطنی» ماههاست طرحی را برای حل و فصل سیاسی آماده کرده و در حال رایزنی با مقامات عراقی است.