به گزارش افکارنیوز،

«پیتر هولتسویک»وزیر دفاع سوئد علت احیای خدمت سربازی اجباری در این کشور را تحولات اروپا و از آن مهمتر تهدیدهای روسیه در همسایگی این کشور عنوان کرد.

 

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، وی گفت که وزارت دفاع سوئد در نظر دارد روشی جدید در خدمت سربازی اجباری و به نوعی استخدامی ثابت را برای نخستین بار در نظام سربازی پایه گذاری و اجرایی کند.

بر اساس طرحی که در شورای وزرای سوئد مطرح شد، خدمت سربازی اجباری از تابستان سال جاری بار دیگر احیا خواهد شد و در این طرح مدت سربازی اجباری 9-12 ماه پیش‌بینی شده است.

تدابیر و طرح اولیه آن پیشتر توسط نمایندگان پارلمان سوئد به تصویب رسیده است؛ همچنین دولت چپگرای سوئد و مخالفان راستگرا بر سر این طرح توافق کرده اند.

این طرح، شامل حال شهروندان سوئدی متولد شده بعد از سال 1999 می‌شود.

سوئد که بیش از 2 قرن است در خاک خود شاهد درگیری نظامی نبوده، سال 2010 خدمت سربازی اجباری را پس از این که این نوع جذب سرباز برای یک ارتش، نامناسب تشخیص داده شد، لغو کرد.

انتظار می‌رود با آغاز خدمت اجباری، سالانه چهار هزار جوان سوئدی به ارتش بپیوندند.

تحلیلگران دفاعی اظهار کرده اند با توجه به کاهش تعداد داوطلبان و کمبود سرباز، این برنامه امری ضروری برای سوئد محسوب می شود.

هنوز از جزییات این طرح از جمله شرایط داوطلبان، میزان حقوق دریافتی و سایر موارد دیگر گزارشی از سوی مقامات سوئدی منتشر نشده است.