به گزارش افکارنیوز،

 به نقل از دویچه‌وله، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تاکید دارد که آلمان باید بودجه دفاعی خود را هرچه زودتر به شدت افزایش دهد. او روز شنبه، یک روز پس از دیدار و گفت‌وگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واشنگتن، در یک پیام توئیتری به این موضوع پرداخت.

ترامپ در پیام توئیتری  خود نوشت: «به رغم خبرهای دروغینی که شنیده‌اید، گفت‌وگوی من با صدراعظم آلمان عالی بود.» ترامپ در ادامه به موضوع ناتو و هزینه دفاعی آلمان پرداخت و نوشت: «اما آلمان مبالغ هنگفتی به ناتو بدهکار است.»

رئیس جمهوری آمریکا در این باره توضیح داد که آمریکا هزینه گزافی را به امور دفاعی خود اختصاص می‌دهد و صنایع دفاعی این کشور را در اختیار آلمان قرار می‌دهد.

سخنان ترامپ در حالی است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز جمعه در نخستین گفت‌وگوی خود با ترامپ در کاخ سفید به موضوع بودجه دفاعی آلمان و ناتو پرداخته و تضمین کرده بود که بودجه دفاعی این کشور افزایش خواهد یافت.

بر طبق اهداف ناتو کشورهای عضو این پیمان باید تا سال 2024 بودجه دفاعی خود را به دو درصد بودجه ناخالص داخلی خود برسانند. در حال حاضر تنها پنج عضو ناتو بیش از دو درصد  بودجه‌ی ناخالص داخلی خود را به امور دفاعی اختصاص داده‌اند.

ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی‌اش مدعی شده بود که پیمان نظامی ناتو "کهنه" شده و کارایی خود را از دست داده است. گرچه ترامپ پس از انتقادهای شدید از ناتو تا حدودی مواضع خود را تعدیل کرده، اما عبارات او هنوز در ذهن سیاستمداران اروپایی هم‌چون کابوسی  نقش بسته‌اند.

رئیس جمهوری جدید آمریکا در ماه ژانویه سال جاری میلادی (2017) نیز به شدت به ساختار ناتو حمله کرد. او در  مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی "بیلد" اعلام کرد که ناتو اهمیت خود را از دست داده است.

ترامپ بار دیگر تاکید کرده بود که کشورهای اروپایی عضو ناتو برای تامین مالی هزینه‌های ناتو بودجه ناچیزی در نظر گرفته‌اند.

رئیس جمهوری جدید آمریکا در کارزار انتخاباتی خود نیز بارها گفته بود که آمریکا نمی‌بایست بار دفاع از امنیت کشورهای دیگر را بر دوش کشد و اگر کشورهای عضو ناتو مایل به دفاع از امنیت خود هستند، باید نقش بیشتری در تامین هزینه‌های این پیمان ایفا کنند.