به گزارش افکارنیوز،

 به نقل از خبرگزاری فرانسه ، مقامات اسکاتلند امروز پنج شنبه اعلام کردند رأی گیری در پارلمان اسکاتلند درباره همه‌پرسی جدایی از انگلیس و کسب استقلال، به روز سه شنبه موکول شد.

سخنگوی پارلمان منطقه ای اسکاتلند گفت: به علت وقوع حمله تروریستی در لندن، رأی گیری درباره همه‌پرسی استقلال و جدایی از انگلیس، به روز سه شنبه موکول شد.

قرار بود نمایندگان پارلمان منطقه ای اسکاتلند روز چهارشنبه پیشنهادی را تصویب کنند که به نیکلا استورجن نخست وزیر اسکاتلند اجازه می دهد برگزاری همه پرسی استقلال این منطقه را به علت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) از دولت انگلیس درخواست کند. اما این نشست پارلمان کمی پس از حمله تروریستی در پل وست مینستر لندن به نشانه همبستگی با دولت انگلیس، به حال تعلیق درآمد.

بنابراین، این رأی گیری یک روز پیش از آغاز ماده 50 پیمان لیسبون توسط ترزا می، نخست وزیر انگلیس که به منزله جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و آغاز دو سال مذاکرات دشوار و پیچیده است، صورت خواهد گرفت.

نمایندگان پارلمان اسکاتلند احتمالا بدون هیچ مشکلی پیشنهاد مربوط به برگزاری همه پرسی را تصویب خواهند کرد، زیرا حزب ملی اسکاتلند (SNP) که حزب نخست وزیر است، از اکثریت لازم در پارلمان و همچنین از حمایت احزاب سبز برخوردار است.

نیکلا استورجن لندن را متهم می کند که در چشم انداز خروج از اتحادیه اروپا، به منافع اسکاتلند توجهی ندارد و می خواهد که این همه پرسی اواخر سال 2018 یا اوایل سال 2019، یعنی پیش از پایان مذاکرات انگلیس با بروکسل برگزار شود.

استورجن معتقد است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و به ویژه بازار مشترک اروپا بر خلاف خواست و اراده مردم اسکاتلند است و ممکن است به قیمت از بین رفتن دهها هزار شغل در اسکاتلند تمام شود.

وی روز سه شنبه خودداری ترزا می را از تضمین حفظ اسکاتلند در بازار مشترک اروپا محکوم کرد.

در همه پرسی ژوئن سال گذشته، 52 درصد از مردم انگلیس به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند، اما 62 درصد ­­اسکاتلندی‌ها در این همه پرسی رای منفی داده بودند.

در اولین همه پرسی مربوط به استقلال اسکاتلند که سپتامبر سال 2014 برگزار شد، 55 درصد از مردم اسکاتلند با استقلال این منطقه از انگلیس مخالفت کردند.