به گزارش افکارنیوز،

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در مصاحبه ای تلویزیونیگفت: عراق به کسی از خارج از کشور برای مبارزه با تروریسم تکیه نمی کند بلکه تکیه اش به خودش است.

وی افزود: حمایت آمریکا از ارتش عراق به آموزش و پشتیبانی لجستیکی محدود می باشد.

به گفته العبادی، وی "در سفر اخیرش به واشنگتن هیچ توافقنامه ای امضا نکرده است بلکه هدف از این سفر طرح دیدگاه و نقطه نظر بغداد در امر مبارزه با تروریسم" بوده است.

وی افزود: دیدگاه ما بر این متکی است که ساختار تروریستی موجود برای عراق و جهان بسیار خطرناک است و این ساختار از وضعیت بین المللی برای رشد استفاده کرده است و برخی کشورها از این ساختار  برای بهره برداری از آن جهت تحقق اهدافی سیاسی حمایت کرده اند.

العبادی گفت که از دولت آمریکا خواسته است که تلاش ها برای مبارزه با تروریسم را به خاطر درگیری های منطقه ای و بین المللی و کشمکش ها در عرصه بین المللی برهم نزند.

نخست وزیر عراق همچنین خواهان حل درگیری های داخلی بین کشورهای عربی شد و گفت: دولت عراق در تلاش برای عادی سازی روابط با عربستان است و برای توسعه همکاری با کشورهای عربی تلاش می کند.

وی افزود: مشکل با ترکیه این است که این کشور در عراق دخالت و با حضور نیروهایش در خاک عراق به حاکمیت این کشور تعدی کرده است.

العبادی درباره اوضاع سوریه گفت: بحران سوریه پیچیده است و ما به واشنگتن گفته ایم که تقسیم سوریه خط قرمز است و آمریکایی ها آنطور که به نظر می رسد به مسئله وحدت سوریه متعهد هستند.

وی تاکید کرد: حل مسئله سوریه از نظر ما این است که همگان با دولت سوریه همکاری کنند زیرا این دولت یک واقعیت است و تغییر سیاسی از درون و از جانب خود ملت سوریه انجام می گیرد.