به گزارش افکارنیوز،

روزنامه ایندیپندنت نوشت داعش از 17 عملیات انتحاری برای فراری دادن سرکرده این گروه تروریستی از موصل عراق استفاده کرد.
در این گزارش آمده است: به گفته یک مقام بلندپایه کرد، ابوبکر بغدادی دو ماه پیش -زمانی که جاده منتهی به غرب موصل به سبب ضدحمله‌های جنگجویان داعش تا حدودی بازگشایی شده بود- توانست از محاصره این شهر فرار کند.

 

فوآد حسین، رئیس دفتر مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق، در مصاحبه با ایندیپندنت گفت: «داعش از هفده خودروی انتحاری از موصل و برخی واحدهای خود از سوریه برای باز کردن جاده خروج از موصل برای چند ساعت استفاده کرد.» 

 

او گفت که او و دیگر مقامات بلندپایه کرد بر این باورند که تنها داعش می‌تواند چنین عملیات استادانه‌ای را برای خروج امن بغدادی انجام دهد.

 

این فرار پس از آزادی شرق موصل و پیش از آغاز حمله نهایی نیروهای امنیتی عراقی به غرب موصل تحت کنترل داعش در روز نوزدهم ماه فوریه انجام شد. 

 

حسین ادعا کرد: داعش «300 جنگجوی خود را از سوریه (به عراق) آورد و این عملیات با درگیری بسیار شدیدی همراه بود.» تنها مسیر احتمالی فرار از موصل برای داعش غرب این شهر و از طریق منطقه تحت کنترل حشد الشعبی است که مجبور به عقب‌نشینی شده بودند و همین امر داعش را قادر ساخت تا برای مدت کوتاهی کنترل این جاده را در دست بگیرد.

 

حسین گفت: «من بر این باورم که آنها بغدادی را فراری دادند.» او افزود واحدهای داعش از سوریه فورا به اینجا بازگشتند و بررسی تماس‌های رادیویی داعش نشان داد که آنها خوشحال بودند که توانستند یک عملیات موفق را انجام دهند.