به گزارش افکارنیوز،

رئیس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با دبیر کل ائتلاف ناتو بامداد پنجشنبه با عقب‌نشینی از اظهاراتش در زمان انتخابات گفت که دیگر ناتو را سازمانی منسوخ نمی‌داند.

«ترامپ» قبل از ورود به کاخ سفید در کسوت رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود: « ناتو سالها پیش طراحی شده و سازمانی بسیار قدیمی و منسوخ محسوب می شود به گونه ای که نمی تواند به خوبی به تعهدات خود عمل کند.» ترامپ همچنین گفته بود که این ائتلاف نمی‌تواند به خوبی با تروریسم مقابله کند. 

وی در نشست خبری بامداد پنجشنبه گفت: «من درباره این موضوع (عدم مبارزه با تروریسم) خیلی وقت پیش شکایت کردم و آنها تغییراتی ایجاد کردند و الان دارند با تروریسم مبارزه می‌کنند.»

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من قبلاً گفته بودم ناتو سازمانی منسوخ است، اما ناتو دیگر منسوخ نیست.»

استولتنبرگ، در ادامه با بیان اینکه در جهانی که مسائل کمتر پیش‌بینی‌پذیرند  گفت که ناتوی قوی هم برای اروپا و هم برای آمریکا خوب است. وی گفت که اعضای ائتلاف ناتو بایستی هزینه‌های دفاعی خود را در راستای کمک به این ائتلاف افزایش دهند. 

ترامپ، در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا بعد از حادثه شیمیایی در سوریه نظرش درباره روسیه و ولادیمیر پوتبن، رئیس‌جمهور این کشور تغییری کرده ابتدا گفت که واشنگتن در حال حاضر روابط خوبی با روسیه ندارد. ترامپ روسیه را کشوری بزرگ خواند و گفت: «اگر بتوانیم با آنها کنار بیاییم خوب است.»

دبیر کل ناتو هم گفت تناقضی بین قدرتمند شدن این ائتلاف با گفت‌وگو با روسیه وجود ندارد.

ترامپ در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا امکان دارد حمله شیمیایی ادعایی در ادلب بدون اطلاع روسیه انجام شده باشد گفت که در این باره تحقیقات در جریان است و بایستی دید که آیا روسیه اطلاع داشته است یا خیر. 

دونالد ترامپ: در حال تحققیق درباره این هستند که آیا روسیه اطلاع داشته یا نه. مأیوس‌کننده است، فارغ از اینکه چه کسی آن را انجام داده است. رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «مطمئن نیستم. امیدوارم آنها مطلع نبوده باشند.»