به گزارش افکارنیوز،

کارشناس مسایل سیاسی شبکه فرانس 24 گفت اغلب سوءقصدهای اخیر تروریستی در فرانسه در رقه سوریه طراحی و تصمیم‌گیری شده است که به عنوان پایتخت فرانسه زبان های داعش نیز محسوب می‌شود. 

 

«ژان کریم فال» با تشریح وضعیت مقابله با داعش در موصل و رقه، پایتخت‌های خودخوانده این گروه تروریستی، گفت: مقابله با داعش در موصل از شش ماه قبل آغاز شده است. و امروز هنوز داعش در داخل این شهر مقاومت می‌کند. آن دسته از نیروهای باقی مانده این گروه در بخش قدیمی شهر متمرکز شده‌اند که در آنجا نیروهای عراقی به سختی می‌توانند نفوذ کنند در آنجا دیگر نبردها تن به تن است.

 

وی افزود: در آنچه به مقابله با داعش مربوط می‌شود یکی از جاهای تعیین کننده همین موصل است. در این شهر داعش بسیاری از برتری‌هایش را از دست داده است. جنگنده‌های آمریکایی در قالب ائتلاف بین‌المللی به صورت تقریبا روزانه موصل را بمباران می کنند. 

 

این کارشناس درباره پایتخت‌ خودخوانده داعش در سوریه نیز گفت: رقه که پایتخت دیگر گروه داعش محسوب می‌شود برای ما فرانسوی‌ها از دیدگاهی دیگر نیز اهمیت دارد. بگذارید بگویم که این پایتخت فرانسه زبان‌های داعش است. بسیاری از جنگاوران فرانسوی یا بلژیکی هستند که فرانسه و بلژیک را ترک کرده‌اند، اغلب‌شان در این شهر رقه هستند. از سوی دیگر سرویس‌های اطلاعاتی ما با صراحت و قاطعیت می گویند که اغلب سوءقصدهای تروریستی اخیر در پاریس مثلا سوءقصد نوامبر گذشته در رقه طراحی شده‌اند.

 

فال اضافه کرد بسیاری از تروریست‌های حاضر در فرانسه از این منطقه آمده‌اند. در این شهر داعش تقریبا تمام قدرت آسیب‌رسانی خودش را حفظ کرده است.