به گزارش افکارنیوز،

شرکت حمل و نقل دریایی یانگ مینگ که با مشکلاتی مواجه است، در حال متوقف کردن خدمات کانتینربری به ایران است و به نخستین شرکت کشتیرانی خارجی بدل شد که این مسیر را یک سال پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی واگذار می‌کند.

مینگ یانگ، نهمین خطوط کشتیرانی کانتینری بزرگ دنیا، یک بازیگر نسبتا کوچک در ایران به شمار می‌رود و تنها یک بار در هفته در بنادر ایران پهلو می‌گیرد. چندین خطوط کشتیرانی بزرگ‌تر از زمان لغو تحریم‌ها، خدمات به ایران را آغاز کرده‌اند.

یکی از مدیران شرکت یانگ مینگ گفت این شرکت «ارائه خدمات مستقیم به ایران را به علت نگرانی‌ها در مورد افزایش تنش‌ها در اینجا متوقف کرده است.»

«ما تحریم‌های اخیر علیه ایران به همراه تنش‌های ژئوپلتیکی اخیر در این منطقه و آنچه در حال وقوع میان ایران، آمریکا و اروپاست را بررسی کردیم.»

رویترز نتوانست به صورت مستقل تایید کند که این لغو فعالیت‌ها به علت نگرانی در مورد ایران یا به دلیل تغییرات در این شرکت تایوانی بوده است که تلاش می‌کند تا هزینه‌های خود را پس از خسارت 62 میلیون دلاری در سه ماهه پایانی 2016 کاهش دهد.

در عین حال این مدیر اجرایی تایید کرد که توقف خدمات مستقیم به ایران بیشتر به علت تنش‌های ژئوپلتیکی بوده تا کاهش هزینه‌ها.

به گزارش رویترز، لغو خدمات این شرکت برای ایران، احتمالا نشانه‌ دیگری است که مبادلات تجاری با ایران، با آن سرعتی که تهران پس از لغو تحریم‌ها امید داشت، افزایش نیافته است.

هرچند تحریم‌های غرب علیه ایران برداشته شده است اما تحریم‌های آمریکا هنوز پابرجاست که این امر مشارکت بانک‌های بین‌المللی با ایران را دشوار می‌سازد.

درحالی‌که شرکت‌های کشتیرانی خارجی تجارت با ایران را ازسرگرفته‌اند، اما تجارت حیاتی دریایی با این کشور همچنان پرهزینه و پیچیده است.