به گزارش افکارنیوز،

 در گفت وگوی تلفنی شامگاه سه شنبه سران دو کشور در باره هماهنگی اقدامات برای مبارزه با تروریسم و مساله سوریه، همکاری در عرصه بین المللی و موضوعات دوجانبه مذاکره و تبادل نظر کردند.

 پوتین و ترامپ توافق کردند دیدارها و مذاکرات میان وزیران خارجه دو کشور برای جست وجوی راههای تقویت آتش بس در سوریه، قابلیت کنترل و پایدار کردن آن افزایش یابد.

روسای جمهوری روسیه و آمریکا خاطرنشان کردند هدف، ایجاد زمینه آغاز روند واقعی حل و فصل بحران سوریه است و وزرای خارجه دو کشور موظف هستند پیشرفت های به دست آمده در این عرصه را به اطلاع سران دو کشور برسانند.

دو طرف همچنین اوضاع خطرناک شبه جزیره کره را مورد بحث قرار دادند.

رئیس جمهوری روسیه خواستار خویشتنداری و کاهش سطح تنش ها در مساله شبه جزیره کره شد.

دو طرف همچنین برای همکاری به منظور حل و فصل فراگیر مساله شبه جزیره کره از راههای سیاسی دیپلماتیک توافق کردند.

پوتین و ترامپ در ادامه خواستار ادامه گفت وگوهای تلفنی شدند و در باره دیدار در حاشیه اجلاس سران گروه بیست کشور برتر اقتصادی (جی 20 ) در هامبورگ که روزهای هفتم و هشتم جولای (16 و 17 مرداد) برگزار می شود، توافق کردند.

پس از بر عهده گرفتن مسئولیت ریاست جمهوری آمریکا که 20 ژانویه 2017 آغاز شد، ترامپ و رئیس جمهوری روسیه در یک مذاکره تلفنی برای برگزاری یک دیدار و همچنین اقدام لازم برای بهبود روابط دوجانبه و همکاری های بین المللی به ویژه مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و در وهله نخست سوریه توافق کرده بودند.

اکنون روابط دو کشور در تیرگی شدید قرار دارد. مناسبات واشنگتن و مسکو نه تنها گرفتار تشدید تحریم های اقتصادی ضدروسی آغاز شده از سال 2014 بر سر پرونده اوکراین است، بلکه قدرت نمایی نظامی آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بر مناطق نزدیک روسیه و حتی هم مرز این کشور سایه انداخته است.

برای نخستین بار در تاریخ حیات شوروی تا فروپاشی سال 1991 و سپس روسیه نو تاکنون، تانک های آمریکایی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ۷۰۰ کیلومتری مسکو در کشور بالتیکی استونی مستقر شدند.