به گزارش افکارنیوز،

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه سه شنبه در سخنانی تاکید کرد: اتحادیه اروپا باید فصول جدیدی را در روند عضویت ترکیه به این اتحادیه باز کند و در غیر این صورت آنکارا چیزی برای مذاکره با اتحادیه اروپا نخواهد داشت و خداحافظی خواهد کرد.

وی در مراسم جشنی که به مناسبت بازگشتش به حزب عدالت و توسعه برپا شده بود، تصریح کرد: از حالا به بعد هیچ گزینه ای غیر از باز کردن فصول جدیدی در عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا وجود ندارد. اگر شما این اقدام را انجام ندهید، ما نیز خداحافظی خواهیم کرد.

اظهارات اردوغان در شرایطی است که یوهانس هان کمیسر اروپایی که بر امور مربوط به عضویت در اتحادیه اروپا نظارت می کند، در مصاحبه ای تاکید کرد: ترکیه تحت زمامداری اردوغان به اتحادیه اروپا پشت کرده است، حداقل در شرایط کنونی، و اگر دو طرف بتوانند روابط دوستانه را احیا کنند، بهتر است به دنیال تقویت روابط اقتصادی باشند.

دولت های اروپایی بر این باورند که روند عضویت ترکیه به اتحادیه اروپا مرده است، ان هم با توجه به سرکوب مخالفان توسط اردوغان، اظهارات توهین آمیز رئیس جمهور ترکیه علیه آلمان و هلند و تصویب اصلاحات قانون اساسی ترکیه که موجب افزایش قدرت و اختیارات رئیس جمهور خواهد شد.

مذاکرات رسمی ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا از سال 2005 آغاز شده ولی این مذاکرات پیشرفت چندانی نداشته است.

روابط ترکیه و اتحادیه اروپا طی ماه های اخیر به خصوص پس از کودتای نظامی نافرجام و سرکوب گسترده مخالفان و منتقدان دولت آنکارا، به شدت متشنج شده است.

روند پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا متوقف نشده است وی نمایندگان اروپایی هفته گذشته خواستار توقف رسمی مذاکرات شدند. برخی کشورهای اروپایی بر این باورند که ترکیه معیارهای دموکراتیک لازم برای عضویت در اتحادیه اروپا را در اختیار ندارد.