به گزارش افکارنیوز،

 سپهبد رائد شاکر جودت، فرمانده پلیس فدرال عراق، روز دوشنبه گفت: نیروهای امنیتی عراق یکی از کارگاه‌های بزرگ تولید سلاح‌های شیمیایی داعش را در محله «17 تموز» در شهر موصل کشف کردند.

جودت افزود: نیروهای عراقی همچنین مهمات شیمیایی و تله‌های انفجاری کارگذاشته‌ شده در این کارگاه را خنثی کردند.

وی ادامه داد حدود 60 عضو بلندپایه داعش به همراه خانواده‌های خود بعد از ورود نیروهای عراقی به این محله از آنجا گریختند.

این مقام عراقی خاطر نشان کرد نیروهای پلیس عراق در جریان عملیات در محله‌های العریبی و الریفاعی دست‌کم 173 داعشی را کشته‌اند.

در همین حال، سرتیپ یحیی رسول، سخنگوی ستاد عملیات مشترک عراق، تصریح کرد تروریست‌های داعش کنترل حدود 9 درصد از غرب موصل را در اختیار دارند.

رسول با اشاره به حمله نیروهای ارتش به محله «17 تموز» اظهار داشت تنها شمار اندکی از تروریست‌ها در این منطقه باقی مانده‌اند و با کمبود مواد غذایی و مهمات مواجهند.

سازمان بدر عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای حشد الشعبی 62 خانواده را از یک روستای تحت تصرف داعش نجات دادند.

در این بیانیه آمده است عناصر داعش از این خانواده‌ها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کردند تا در پیشروی نیروهای عراقی خلل ایجاد کنند.

سرلشکر قاسم المحمدی، فرمانده عملیات آزادسازی الجزیره، نیز گفت: نیروهای امنیتی و مبارزان قبایل، چهار عامل انتحاری داعش را در شهر الحدیثه واقع در 240 کیلومتری شمال غرب بغداد به هلاکت رساندند.

نیروهای عراقی و مبارزان داوطلب مردمی از زمان شروع عملیات آزادسازی موصل از چنگال داعش در مهرماه 1395 تاکنون مناطق وسیعی را از وجود تروریست‌ها پاکسازی کرده‌اند.

عراقی‌ها بعد از حدود 100 روز از شروع این عملیات شرق موصل را به‌طور کامل آزاد و عملیات آزادسازی بخش غربی این شهر را از یکم اسفند 1395 شروع کردند که این عملیات همچنان ادامه دارد