به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از رودریگو دوترته، همتای فیلیپینی خود، به دلیل مبارزه مصمم و مداوم علیه مواد مخدر تمجید کرد.

 

در یک تماس تلفنی بین ترامپ و دوترته که بیشتر بر برنامه هسته‌ای و بالستیک کره شمالی متمرکز بود، ترامپ به دلیل «اقدامات باور نکردنی در مبارزه با مواد مخدر» از دوترته تمجید کرد. 

 

ترامپ همچنین از دوترته دعوت کرد پیش از ملاقات برنامه‌ریزی شده آنها در ماه نوامبر در فیلیپین، هر زمان که تمایل داشت به کاخ سفید سفر کند. 

 

رئیس‌جمهور آمریکا در چرخشی آشکار نسبت به باراک اوباما، رئیس جمهور سابق این کشور -که دیدار دوجانبه خود با دوترته را به دلیل توهین وی لغو کرد- گفت: «من شرایط شما را درک می کنم و کاملا هم به آن آگاه هستم؛ ما قبلا رئیس جمهوری داشتیم که شرایط شما را درک نمی‌کرد.»

 

پلیس فیلیپین اعلام کرد از اواخر ماه ژوئن و روی کار آمدن دوترته و شروع مبارزه وی علیه مواد مخدر، تاکنون حدود 2 هزار و هفتصد نفرکشته شده اند. 

 

ترامپ در بخش دیگری از تماس تلفنی خود با دوترته، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، را «مردی دیوانه مسلح به سلاح هسته‌ای» خواند.

 

وی همچنین در این گفتگوی تلفنی به گفتگو با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و  درخواست از وی برای اعمال فشارهای بیشتری بر کره شمالی اشاره و ابراز امیدواری کرد به دلیل وابستگی کره شمالی به چین از نظر تامین بسیاری از نیازهای خود، چین این مسئله را حل و فصل کند.