به گزارش افکارنیوز،

 وزارت خارجه ترکیه ساعات پایانی روز سه‌شنبه اعلام کرد تا زمانی که اتریش به اتخاذ مواضع ضد آنکارا در جلسات اتحادیه اروپا ادامه دهد، اجازه نخواهد داد وین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» شرکت داشته باشد.

یک منبع در این وزارتخانه که خواست نامش فاش نشود به روزنامه «حریّت» گفت: «ترکیه در جواب رویکرد ضد آنکارای وین، اقدامات مناسبی حول شرکت کردن اتریش در فعالیت‌های میدانی ناتو اتخاذ کرده است.»

دیگر مقام ترک تایید کرد آنکارا به مدت یک ماه است که با حق «وتو» خود مانع حضور اتریش – که عضو رسمی ناتو نیست – در پروژه‌های سال 2017 مانند رزمایش‌های نظامی شده است.

این در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه قرار است امروز (چهارشنبه) در نشست اعضای ناتو در «بروکسل» پایتخت بلژیک شرکت کند.

«هانس پیتر دسکوزیل» وزیر دفاع اتریش نیز در واکنش به این اقدام طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن مسیری که ترکیه در ناتو در پیش گرفته است، تاکید کرد رفتار آنکارا «غیرمسئولانه» بوده و وین را بیش از پیش قانع کرد که این کشور نمی‌تواند عضو اتحادیه اروپا شود.

چندی است که روابط ترکیه و کشورهای اروپایی بالاخص اعضای ناتو، درپی برخی مخالفت‌ها با پیوستن آنکارا به اتحادیه اروپا، به تنش کشیده شده و جدال لفظی میان سران آنها تشدید شده است.