به گزارش افکارنیوز،

 در پی تصمیم پارلمان ترکیه مبنی بر استقرار تعدادی از نیروهای ارتش این کشور در قطر، معروف ترین روزنامه های سعودی شامل الریاض و عکاظ ضمن انتقاد تند از ترکیه، اتهامات خطرناکی را به آن وارد کردند.

انتقاد تند از ترکیه و تهدید به برملا کردن طرح دخالت در کشورهای عربی

الریاض و عکاظ  ترکیه را به حمایت از تروریسم متهم کردند و روزنامه «عاجل» نیز با انتشار گزارشی اعلام کرد، از توافق ترکیه و قطر برای دخالت در کشورهای عربی به منظور ایجاد بی ثباتی در آن پرده برخواهد داشت.

متهم کردن ترکیه و قطر به ادامه سیاست های تحریک آمیز علیه مصر

عکاظ  نیز در خبری که روزنامه الریاض نیز آن را منتشر کرد، اعلام کرد، گروه تروریستی الاخوان در اولین واکنش به تصمیم عربستان، مصر، بحرین و امارات و نیز تعدادی از کشورهای عربی و اسلامی مبنی بر قطع روابط با قطر، در ترکیه گردهم آمدند و در حضور شخصیت های سرشناس دولت ترکیه در خصوص ادامه حمایت از این گروه و تلاش برای حمایت از دولت قطر و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر این کشور به توافق رسیدند و تصمیم گرفتند به سیاست های تحریک آمیز خود علیه مصر ادامه دهند .

این روزنامه مدعی شد ، به اعضای اخوان المسلمین که در قطر اقامت دارند دستور داده شد به سرعت این کشور را ترک کرده و عازم سودان، ترکیه، انگلیس و مالزی شوند تا فشارها بر قطر کاهش یابد.

در این میان روزنامه عاجل سعودی نیز مدعی شد، اسنادی محرمانه به دست آورده است که از هماهنگی بین ترکیه و قطر در بالاترین سطوح به منظور ایجاد بی ثباتی در کشورهای عربی حکایت دارد.

الجزیره از ترکیه انتقاد نمی کند

این روزنامه ادامه داد، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی به شکل مستقیم اعتراف کرد شبکه الجزیره از وزارت خارجه پیروی می کند و مدیریت آن در خصوص توقف انتقاد از ترکیه توجیه شده است.

روزنامه عاجل همچنین قطر را متهم کرد که در آغاز حکومت محمد مرسی، اختیار تصمیمات سیاسی و اقتصادی مصر را در دست داشت تا جایی که امیر قطر به احمد داوود اوغلو نخست وزیر وقت ترکیه قول داد کشورش امکان سرمایه گذاری ترکیه در بخش جهانگردی و پوشاک در مصر را فراهم خواهد کرد.

نکته قابل ملاحظه اینکه حملات روزنامه های سعودی به ترکیه در حالی است که پارلمان این کشور عصر چهارشنبه با رای موافق 240 نماینده ، قانونی را تصویب کرد که به موجب آن و بر اساس توافق سال 2007 با دوحه، استقرار نیروهای ترک در پایگاه نظامی ترکیه در قطر مجاز است.

آنکارا در قطر یک پایگاه نظامی دارد به این معنی که دو طرف در سال 2007 توافقی را در خصوص همکاری در زمینه آموزش نظامی و صنایع دفاعی و نیز استقرار نیروهای مسلح در دو کشور امضا کردند.