به گزارش افکارنیوز،

 دولت قطر امروز به همتای جیبوتی خود اطلاع داد که نیروهای نظامی خود در خاک این کشور را خارج می کند.

رسانه های قطری به نقل از یک منبع مسئول در وزارت خارجه قطر نوشتند: قطر همواره میانجیگر دیپلماتیک سالمی در حل بحران ها و اختلافات بین کشورهای برادر و دوست بوده و به ایفای نقش خود به عنوان یک بازیگر اصلی در جامعه بین‌المللی ادامه خواهد داد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز سه شنبه به نقل از یک منبع دیپلماتیک جیبوتی نوشت: قطر تصمیم گرفته است تا به میانجیگری خود بین جیبوتی و اریتره خاتمه دهد.

براساس این تصمیم، قطر نیروهای خود مستقر در مرز جیبوتی  و اریتره را خارج می کند و پرونده بحران بین این دو کشور را به سازمان ملل باز می گرداند.

این منبع افزود: دولت جیبوتی پیام رسمی وزارت خارجه قطر درباره پایان میانجیگری خود بین جیبوتی و اریتره را دریافت کرده است.

وی گفت: قطر رسما به آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز پایان میانجیگری قطر را اطلاع داده است.

به گفته این منبع، "جیبوتی به تصمیم قطر احترام می گذارد و تماس هایی را با دوحه برای پایان دادن به ماموریت نیروهای قطری مستقر در مرز بین جیبوتی و اریتره و بازگرداندن پرونده مرزی بین دو کشور به سازمان ملل انجام خواهد داد.

ناظران معتقدند که این تصمیم قطر به خاطر موضعگیری جیبوتی و ارتیره در قبال بحران بین قطر و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس گرفته شده است زیرا جیبوتی هفتم ماه مه جاری از کاهش سطح نمایندگی دیپلماتیک خود در دوحه خبر داد.

جیبوتی این تصمیم را در همبستگی با کشورهایی عربی اتخاذ کرد که روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و این کشور را تحریم کرده اند.

به اعتقاد ناظران، اگر سازمان ملل یا اتحادیه آفریقا نیروهای جایگزین به مرز جیبوتی و اریتره اعزام نکند، خروج نیروهای قطری از مرز بین این دو کشور خلائی را ایجاد خواهد کرد.

قطر از زمان درگیری مرزی سال 2008 میلادی جیبوتی و اریتره وارد میانجیگری بین دو طرف شد و بعد از موفقیت در متقاعد کردن دو کشور برای امضای توافقنامه صلحی در دوحه در سال 2010 میلادی، صدها نیروی خود را در طول مرز دو کشور مستقر کرد.

روابط قطر با تعدادی از کشورهای عربی از جمله امارات، عربستان، بحرین و مصر به شدت تیره شده است.

این تیرگی و تنش بی سابقه در سایه مطالب منتشر شده در سایت رسمی خبرگزاری دولتی قطر به نقل از امیر این کشور بوجود آمد که با حمله متقابل رسانه های دوطرف همراه بوده است.

دولت قطر اعلام کرده است که این سایت هدف حمله سایبری قرار گرفته و مطالب منتشر شده متعلق به امیر قطر نیست اما عربستان و امارات این توضیح قطر را رد کرده اند.

در پی بالا گرفتن این تنش ها که درست چند روز بعد از اجلاس سران تعدادی از کشورهای عربی و اسلامی با ترامپ به میزبانی عربستان در شهر ریاض آغاز شد، دولت کویت درصدد میانجیگری برآمد که این میانجیگری بی نتیجه بود.

کشورهای بحرین، عربستان، مصر و امارات و چند کشور عربی دیگر دوشنبه گذشته در اقدامی هماهنگ قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر را اعلام کردند و در پی آن پروازهای شرکت های هواپیمایی مصر، امارات و عربستان با قطر به حالت تعلیق درآمد.

این کشورها دولت قطر را به حمایت از تروریسم متهم کردند و در مقابل مقامات قطری نیز از تلاش کشورهای یاد شده برای قیمومیت بر کشور مستقل قطر سخن گفتند.

درپی این امر، کویت بار دیگر وارد میدان شد و برای میانجیگری به سه کشور عربستان، امارات و قطر رفت اما این میانجیگری نیز به نتیجه نرسید زیرا کشورهای بحرین، امارات، عربستان و مصر پنجشنبه شب با صدور بیانیه ای مشترک،  59 شخصیت و 12 نهاد قطری را در فهرست تروریسم خود قرار دادند.

حال بار دیگر اتحادیه عرب از میانجی‌گری امیر کویت برای سومین بار خبر داده است.