به گزارش افکارنیوز،

«رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر ادعاها علیه ایران را تکرار کرد. 

وی گفت: «رژیم ایران کماکان مداخلات و فعالیت‌هایی که خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کنند را ادامه می‌دهد: حمایت از حکومت بسار اسد، تأمین مالی شبه‌نظامیان و پیکارجویان در عراق و یمن که از دولت‌های قانونی مشروعیت‌زدایی می‌کنند و مسلح کردن گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله که متحد ما اسرائیل را تهدید می‌کنند.»

تیلرسون اضافه کرد: «ما و متحدانمان بایستی با بلندپروازی‌های ایران برای دست‌یابی به هژمونی در منطقه مقابله کنیم.»

«اد رویس»، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در این نشست مدعی شد که سیاست‌های دولت قبلی آمریکا در قبال ایران و کوبا بدون تعامل تدوین شده بودند. وی خواستار شکسته شدن این الگو شد. 

تیلرسون در پاسخ به سوالی درباره برجام گفت که واشنگتن برای اطمینان از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تعامل است و فراینده‌های معین‌شده در توافق هسته‌ای را دنبال می‌کند.  

دیپلمات ارشد آمریکایی در بخش دیگری از این نشست مدعی شد که بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد نیازمند اصلاحات جدی هستند و این موضع، تنها دیدگاه آمریکا نیست. 

یک نماینده کنگره در این جلسه از «تیلرسون» بابت تعیین نکردن فردی جهت پیگیری مسئله آزادی «رابرت لوینسون»، مأمور سابق «اف‌بی‌آی» که چند پیش در ایران ناپدید شده بود، انتقاد کرد. 

وی از تیلرسون پرسید که آیا برنامه‌ای برای ملاقات با ایرانی‌ها دارد. وزیر خارجه آمریکا گفت: «من برنامه‌ای برای ملاقات با ایرانی‌ها ندارم.»

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: «ما به خاطر اینکه فردی در این سمت نداریم تلاش‌هایمان را متوقف نمی‌کنیم.»