به گزارش افکارنیوز،

 دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، طی حکمی به وزیر دفاع این کشور اختیار تام داد تا در مورد افغانستان تصمیمات لازم را بدون نیاز به اخذ مجوز، اتخاذ کند. این اختیارات به جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، امکان می‌دهد در صورت نیاز تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان را افزایش دهد.  

 

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان از مدت‌ها پیش درخواست افزایش نیرو در این کشور را مطرح کرده بود و حالا راه برای محقق کردن این خواسته هموار شده است.

 

پیش از این نیز ترامپ برای تصمیم‌گیری درمورد تعداد نیروهای نظامی آمریکا در سوریه و عراق به "متیس" اختیارات کامل داده بود.

 

برخی از مقامات دولتی آمریکا معتقدند افزایش نیروهای این کشور در افغانستان هیچ سودی برای آنها نداشته و موجب نفع بردن واشنگتن نشده است.

 

بیش از 2 هزار و 300 نظامی آمریکایی از سال 2001 در افغانستان کشته و 17 هزار نفر زخمی شده‌اند.

 

پنتاگون حاضر به ارائه توضیحی درمورد افزایش تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان نشد؛ اما یک مقام دولتی که نامش فاش نشده است، اظهار داشت: هنوز هیچ اقدامی برای افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان انجام نشده است.

 

"جیمز متیس" روز سه شنبه در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا اذعان کرد واشنگتن در جنگ با طالبان موفق نبوده و سپس وعده داد تا اواسط ژوئیه راهبرد جدید جنگی آمریکا را به کنگره تقدیم کند.

 

به نوشته رویترز، از آغاز ریاست جمهوری ترامپ، ارتش آمریکا آزادی عمل و اختیارات بیشتری به دست آورده است. در همین راستا مقامات ارتش آمریکا اوایل ماه آوریل سال جاری میلادی، بدون مشورت با کاخ سفید اقدام به استفاده از بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای این کشور موسوم به مادر همه بمب‌ها، در افغانستان کردند.

 

ارتش آمریکا با انتشار گزارشی اذعان کرد دولت افغانستان فقط بر 59.7 درصد از خاک این کشور تسلط دارد. این آمار 11 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. 

 

دولت ترامپ در حال بازنگری سیاست‌های این کشور در قبال افغانستان است. پیش‌بینی می‌شود آمریکا 3 تا 5 هزار نیروی آمریکایی و ائتلاف به افغانستان اعزام کند.