به گزارش افکارنیوز،

روزنامه گاردین به نقل از شبکه تلویزیونی بی بی سی  نوشت: BAE  بزرگترین شرکت تسلیحاتی انگلیس، مخفیانه فناوری های جاسوسی و اطلاعاتی به شش کشور خاورمیانه (غرب آسیا) از جمله عربستان سعودی که به سرکوب شهروندان خود متهم هستند، فروخته است.

این فناوری ها قابل استفاده در جاسوسی از ایمیل ها و تلفن های همراه مردم است و مدافعان حقوق بشر می گویند این تجهیزات برای ساکت کردن یا زندانی کردن مخالفان و معترضان مورد استفاده قرار می گیرد.
اسنادی که شبکه بی بی سی فاش کرده است همچنین بیانگر وجود نگرانی رسمی در انگلیس در این خصوص است که صادرات این فناوری  ممکن است نتیجه عکس بدهد و امنیت انگلیس و متحدانش را به خطر بیاندازد.
شرکت  BAE  گفته است به علت مقررات سخت امنیت ملی و محرمانه بودن نمی تواند درباره قراردادهای خاص توضیح دهد.
طبق بررسی های شبکه بی بی سی که روز چهارشنبه منتشر شد، فروش فناوری های بحث برانگیز از کانال یک شرکت دانمارکی انجام شده  که BAE آن را در سال 2011 خریداری کرده است. این شرکت یک نوع تجهیزات جاسوسی و اطلاعاتی می فروشد که به گفته بی بی سی می تواند مکالمات الکترونیک میلیون ها نفر را جمع آوری، دسته بندی و تحلیل کند.
بی بی سی به نقل از یک فرد ناشناس که می گوید برای این شرکت کار کرده است، این وسیله را چنین توصیف کرد: شما قادر خواهید بود هرگونه ترافیک اینترنتی را رهگیری کنید. حتی اگر بخواهید کل یک کشور را رهگیری کنید، می توانید. می توانید با استفاده از یک فرد خاص، یک آدرس خاص ایمیل، آی پی خاص یا کلیدواژه های خاص دامنه جستجوی خود را محدودتر کنید.
به گفته این فرد، این فناوری می تواند مکان افراد را بر اساس اطلاعاتی که از تلفن های همراهشان دریافت می کند، شناسایی کند. همچنین این فناوری می تواند اطلاعات رمزگذاری شده را رمزگشایی کند.
بر اساس ایمیل های حاوی مکاتبات ادارات ذیربط دانمارک و انگلیس که مسئول نظارت بر صادرات هستند، نگرانی هایی نیز وجود داشته است. در سال 2015 یک مقام انگلیسی نوشت اگر از انگلیس خواسته شده است که صادرات این فناوری را تایید کند، نباید قبول کند زیرا این مسئله به امنیت ملی کشور و متحدانش آسیب می‌زند. شاید این فناوری برای رمزگشایی و خواندن مکالمات حساس در خود انگلیس استفاده شود. اما دولت دانمارک صادرات فناوری مذکور را تایید کرد شاید به این علت که سرویس اطلاعاتی و امور خارجی اش اعتراضی نداشتند.