به گزارش مهر به نقل از نیویورک تایمز، یک مقام غربی که خواست نامش فاش نشود، روز گذشته تنها کمتر از دو هفته پس انتشار گزارش مغرضانه "یوکیا آمانو" مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران گفت : دولت "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا درصدد اعمال دور جدیدی از تحریمها علیه صنعت پتروشیمی جمهوری اسلامی ایران است.

این تحریمها که انتظار می رود روز دوشنبه رسما اعلام شود، صنعت نفت و گاز جمهوری اسلامی ایران و سرمایه گذاری خارجی در این بخش را مورد هدف قرار داده است.

یک مقام غربی در ادامه افزود: انتظار می رود کشورهای اروپایی موافقت خود را با انجام اقدامات یکجانبه مشابه علیه بخش نفت و گاز ایران در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش اعلام کنند.

به نوشته نیویورک تایمز، در پی انتشار گزارش آژانس درباره برنامه هسته ای ایران، آمریکا در پی جلب حمایتهای بین المللی برای اعمال تحریمهای جدید علیه تهران است و بیشتر تمرکز ایالات متحده بر تحریم بانک مرکزی یا فشار بیشتر بر صنعت نفت و گاز ایران است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: اما با توجه به معاملات تجاری چین و ژاپن و خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران آمریکا مسیر دشواری را در تحریم بانک مرکزی این کشور دارد.

در همین حال در پی تصویب قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، کاخ سفید با استقبال از این قطعنامه تاکید کرد با همکاری شرکای بین المللی به فشارهای یکجانبه خود علیه ایران ادامه می دهد.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده تا موافقت خود را با ازسرگیری مذاکرات هسته ای بدون هیچ پیش شرطی اعلام کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز موظف است تا یافته های جدید خود درباره موضوع هسته ای جمهوری اسلامی ایران را تا مارس آتی ارائه دهد.

"یوکیا آمانو" مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز روز گذشته با بی اعتنایی به تاکید بازرسان پیشین این نهاد بین المللی درباره همکاری شفاف جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی که متاثر از فشارهای بسیار شدید مقامات آمریکا است، خواستار همکاری شفاف ایران در مورد برنامه هسته ای خود شد.