به گزارش پرس تی وی به نقل از خبرگزاري شينهوا، ليو ويمين، سخنگوي وزارت خارجه چين روز شنبه (۱۸ نوامبر، ۲۸ آبان) با انتشار بيانيهاي اين سخنان را مطرح کرد.

وزارت دادگستری امریکا ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ میلادی، ایران را متهم کرد به کمک یک فرد مظنون به عضویت در کارتل مواد مخدر مکزیک، ترور عادل الجوبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را طراحی کرده است.

مجمع عمومی سازمان‌ ملل روز شنبه(۱۸ نوامبر، ۲۸ آبان) در واکنش به ادعای امریکا، قطع‌نامه‌ای تحت عنوان " حملات تروریستی به افرادی که از حفاظت بین‌المللی برخوردارند " صادر کرد و از تهران خواست با کشورهایی که در زمینه دستگیری یا پیگرد قضایی عاملان ادعایی فعالیت می‌کنند، همکاری کند.

لیو خاطرنشان کرد، پکن از رای دادن به این قطع‌نامه امتناع کرد چرا که این پرونده در شرایط کنونی بسیار پیچیده و حساس بود و طرف‌های مربوطه نیز هنوز دیدگاه‌های مختلفی در این خصوص داشتند.

به گفته وی، هر گونه نتیجه‌گیری، باید بر اساس تحقیقات جامع، بی‌طرف، هدف‌مند و واضح و همچنین شواهد قابل‌توجه صورت گیرد.

وی افزود: " طرفین پیش از بررسی حقایق باید رفتاری محتاطانه اتخاذ کنند، از نتیجه‌گیری(عجولانه) بپرهیزند و از اقداماتی که ممکن است شرایط را بغرنج و وخیم کند، خودداری کنند. "

سخنگوی وزارت خارجه چین پیشتر در ماه اکتبر درباره موضع پکن در زمینه اتهام امریکا گفته بود: " ما به گزارشات و عکس‌العمل‌ها توجه می‌کنیم. چین در مدیریت روابط بین‌الملل، همیشه از احترام به قانون ملی و استانداردهای رفتاری مناسب حمایت می‌کند. "

تهران، هياهوي تبليغاتي و رسانهاي امريکا را نوعي تلاش براي انحراف اذهان عمومي از اعتراضات ضد زيادهخواهي شرکتها در اين کشور دانسته است؛ اعتراضاتي که امريکا از اواسط سپتامبر تا کنون با آن مواجه است.