منابع آگاه از امضاي توافقنامه فوق سري بين دولت مصر و دولت آمريكا خبر دادند كه بر اساس آن قاهره به همه توافقات سابق خود با تل آويو و واشنگتن پايبند مي ماند .

به گزارش سرویس بین الملل افکار نیوز، پایگاه خبری محیط به نقل از یک منبع بلند پایه فاش کرد: یک توافقنامه فوق محرمانه بین مصر و آمریکا به امضا رسید که بر اساس آن دولت قاهره متعهد شد تا به توافقات استراتژیکی مشترک با واشنگتن در همه زمینه ها پایبند باشد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود در ادامه افزود: در پی این توافقنامه مذکور که به دنبال سفرهای پی در پی بین مقامات دو طرف به قاهره و واشنگتن صورت گرفت، همچنین مقرر شد تا دولت مصر به توافقنامه کمپ دیوید نیز پایبند باشد.

به گفته این منبع در نشست های محرمانه مذکور، مسئولان بلند پایه امنیتی از دو طرف مصر و آمریکا حضور داشتند.

منبع مذکور همچنین خاطر نشان کرد: پیش نویسی که دکتر سلمی معاون نخست وزیر مصر آن را تهیه کرد، ضمانتی مافوق قانون اساسی برای همان روابط خاصی که رژیم حسنی مبارک با واشنگتن و تل آویو داشت، ایجاد کرد. به گونه ای که هر دولت منتخب خواه اسلامی یا غیر اسلامی و یا تلفیقی از هر دوی آن را به ادامه همکاری با واشنگتن ملزم می کند.

شایان ذکر است که اوایل ماه جاری(نوامبر) علی السلمی پیش نویس قانون اساسی را به گروه های سیاسی این کشور ارائه داد. این پیش نویس به ارتش قدرتی فراتر از امور داخلی و بودجه خواهد داد و ارتش از رسیدگی های قاونی مبرا خواهد بود.

اما مذاکرات میان دولت و گروه های مخالف در این باره به بن بست رسید که این مسئله اعتراض مخالفان و گروه های حامی دموکراسی را به دنبال داشت.

اين در حالي است كه هنوز حاكمان نظامي مصر جدول زمانبندي مشخصي براي كناره گيري از قدرت و انتقال آن به دولتي غير نظامي ارائه نكرده و در عوض پيشنهاد برگزاري انتخابات رياست جمهوري را در اواخر سال آينده مطرح كردند .