به گزارش افکار نیوز به نقل از شينهوا، در اين نشست روساي جمهور آمريكا و كره جنوبي، نخست وزيران چين، هند و ژاپن و نيز وزيران خارجه روسيه و نيوزيلند به نمايندگي از رييس جمهوري روسيه و نخست وزير نيوزيلند حضور دارند.

قرار است در این نشست کشورهای شرق آسیا به موضوعات استراتژیک مشترک منطقه‌ای و موضوعات بین‌المللی و راهیابی برای گسترش واستحکام همکاری‌ در ۵ موضوع اصلی و مهم مانند مالی اقتصادی، انرژی، آموزش، بیماری‌های واگیر دار و مدیریت بحران و حوادثطبیعی بپردازند.

براساس این گزارش، انتظار می‌رود دراین نشست سران شرکت کننده دو بیانیه یکی در رابطه با اصول روابط و منافع مشترک و دیگری بیانیه ششمین نشست شرق آسیا در مورد ارتباط و پیوند با کشورهای جنوب شرق آسیا(آ سه آن) را صادر نمایند.

این نخستین بار است که یکی از رؤسای جمهور آمریکا در چنین اجلاسی شرکت می‌کند اما اوباما نه تنها در این اجلاس شرکت کرد بلکه به همراه دیگر شرکت کنندگان لباس‌سنتی باتیک اندونزی را به تن کرد و با سایر رهبران عکس دست جمعی انداخت.

درآستانه سفر رئیس جمهوری آمریکا به اندونزی مردم مسلمان این کشور دربرابر سفارت آمریکا در جاکارتا تجمع و اعتراض خود را به سفر اوباما به کشورشان ابراز داشتند.
مردم مسلمان اندونزي در پلاكاردهايي كه حمل ميكردند نوشته بودند: " اوباما را راه ندهيد، سرمايه داري و امپرياليسم را راه ندهيد."