العالم:اين در حالي است که کارشناسان معتقدند مهلتي که اتحاديه عرب در زمينه پذيرش طرح خويش براي سوريه تعيين کرد در واقع با هدف ايجاد بهانه جهت دخالت نظامي غربي بوده است.

به دنبال پاسخ سوریه به ابتکار عربی و درخواست دمشق برای انجام اصلاحات در آن، دبیرخانه اتحادیه عرب بیکار ننشست و امروز طی بیانیه ای با بهانه این که اصلاحات مورد نظر سوریه به اصل سند ضربه می زند و به منزله تغییر اساسی در نوع ماموریت ناظران اعزامی به سوریه است، با آن مخالفت کرد.

بعد از مخالفت اتحادیه عرب با اصلاحاتی که سوریه خواهان اعمال آن در پیش نویس پروتکل مربوط به ماموریت ناظران اتحادیه عرب شده است؛ وزرای خارجه این اتحادیه قرار است روز پنجشنبه این هفته نشستی را در این مورد برگزار کنند.

ملاذ مقداد نویسنده و تحلیلگر سیاسی سوریه در گفت وگو با شبکه خبری العالم تصریح کرد: مردم سوریه و دوستان این کشور در سطح جهان از واقعیت آنچه که برای سوریه طراحی می شود، اطلاع دارند.

مقداد گفت: از آغاز بحران سوریه همواره تحرکاتی وجود داشت که می خواست جریان آشوب طلب را مسالمت آمیز جلوه دهد ولی از همان روزهای نخست آشکار شد که پشت این تحرکات، یک حرکت نظامی آشکاری از طریق یک نقشه در سطح منطقه و با استفاده از گذرگاه های مرزی متعدد از جنوب و شمال وغرب کشور وجود دارد.

بشار اسد رییس جمهور سوریه در گفت وگویی مطبوعاتی در این باره تاکید کرد که فشارها برای به تسلیم کشاند دمشق ادامه خواهد داشت ولی ما در برابر دخالت های نظامی بین المللی تسلیم نخواهیم شد.

مقداد خاطرنشان کرد: سوریه برای حل بحران بر لزوم مشارکت همگان بر گفت وگوی ملی تاکید کرد و این امر با استقبال گسترده روبرو شد و این مساله طراحان نقشه شوم ضد سوریه و حمله جهانی رسانه ای مغرضانه را که شبکه های عربی به رهبری آمریکا هدایت می کنند، با مشکل مواجه کرد.

وی این طرفها را متهم کرد که برای بین المللی کردن بحران، جنگهای داخلی را تحت نامهای متعدد برانگیختند. در همین حال دشمنان سوریه که تا پیش از این از به رسمیت شناختن افراد مسلح امتناع می کردند، امروز به وجود این افراد اذعان می کنند.

مقداد تصریح کرد: اظهارات رهبری سوریه حامل پیامی برای همگان است مبنی بر این که اتحادیه عرب به گذرگاهی برای بین المللی کردن بحران و اجرای سناریوی لیبی در سوریه با ابزارهای عربی و غربی مبدل شده است.

این کارشناس سوری افزود: مردم سوریه با حضور در میدانهای شهرها با تصمیمات ظالمانه اتحادیه عرب مخالفت کردند و از آنها خواستند تا به دخالت در امور داخلی سوریه پایان دهند.

وی اظهار داشت: اتحادیه عرب از زمان شکل گیری تاکنون هیچ راه حلی برای هیچ مساله عربی مطرح نکرده است بلکه همواره به توطئه چینی علیه مسایل اصلی پرداخته است تا مساله فلسطین را حذف کند.

مقداد با انتقاد از کساني که خواهان ادامه طرح ضد سوري و توطئه چيني عليه آن هستند، خاطرنشان کرد: سوريه امروز در وهله اول بر حمايت مردمي و نيز بر دوستان خود و جامعه جهاني تکيه دارد.