به گزارش افکارنیوز،

حسن هانی‌زاده با اشاره به گمانه زنی ها درباره احتمال حمله نظامی ترکیه به اقلیم کردستان عراق پس از همه پرسی 3 مهر اظهار کرد: ترکیه‌ای ها از گذشته تا امروز همواره نسبت به مناطقی از سوریه و عراق چشم‌ داشته و درصدد فرصت برای انضمام آن مناطق به خاک خود بوده اند.

وی با بیان اینکه ترکیه‌ای ها در سوریه، استان ادلب را بخشی از خاک خود می دانند و در عراق نیز کرکوک از چنین وضعیتی برخوردار است، تاکید کرد: ترک‌ها به بهانه جدایی احتمالی اقلیم کردستان از عراق پس از همه پرسی 3 مهر، از امروز دست به کار شده و قصد دارند از طریق تهاجم نظامی منطقه نفت خیز کرکوک را از آن خود کنند که این کار آنها ممکن است یک جنگ منطقه ای فراگیر را در منطقه دامن بزند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به توان نظامی اقلیم کردستان عراق برای رویارویی با نظامیان ترکیه گفت: اقلیم کردستان با وجود آنکه از نیروهای مسلح حرفه ای بهره مند است، اما عده و عُده این نیروها به اندازه ای نیست که بتوانند در یک جنگ منطقه ای دوام بیاورند.

هانی زاده در پایان گفت: در صورت بروز چینین وضعیتی به طور مسلم جمهوری اسلامی ایران نقش تعیین کننده ای در حل و فصل این منازعه خواهد داشت.