به گزارش فارس، بلافاصله پس از آغاز ناآرامی‏ها در سوریه، دولت بشار اسد به منظور پاسخگویی به مطالبات شهروندان و جلب رضایت آنان به انجام برخی اصلاحات ریشه‏ای و اساسی در کشور اقدام کرد.

به طور کلی، می‏توان اقدامات بشار اسد در زمینه تحقق اصلاحات را به دو بخش اصلی تقسیم کرد: بخش اول در زمینه معیشتی و امور خدماتی و بخش دوم در زمینه سیاسی.

اصلاحات بشار اسد در زمینه معیشتی مردم سوریه

از جمله اقداماتی که تاکنون رئیس جمهور سوریه در زمینه تحقق اصلاحات در بخش معیشتی و خدماتی صورت داده می‏توان به موارد ذیل اشاره کرد:

تشکیل کمیته های عالی بررسی حوادثجاری و نا آرامی‏های سوریه: بلافاصله پس از آغاز ناآرامی‏ها در شهر " درعا "(جنوب سوریه) بشار اسد با تشکیل کمیته‏ای خواستار برقراری ارتباط با شهروندان این منطقه به منظور آگاهی از واقعیت ماجرا و حوادثجاری در آن شد.

وی همچنین با صراحت، خواستار محاکمه عاملان جنایت و نا آرامی‏ها در این شهر و پاسخگویی به مطالبات ساکنان منطقه شد.

هرچند آشوب طلبان سوریه با حمایت نیروهای خارجی و در رأس آن آمریکا، اسرائیل، فرانسه و انگلیس کوشیدند تا با گسترش نا آرامی‏ها در سوریه، بر روی اقدامات مثبت بشار اسد سرپوش بگذارند ولی این مساله باعثنشد که رئیس جمهور سوریه از ادامه مسیر باز بماند؛ بلکه دامنه اصلاحات خود را به سایر مناطق ناآرام کشور از جمله حمص، حماة و دیگر شهرهای این کشور گسترش داد.

رئیس جمهور سوریه بلافاصله پس از این اقدام و به منظور بهبود وضعیت معیشتی شهروندان، حقوق کارمندان دولت را افزایش داد.

وی همچنین با اجرایی کردن برنامه بیمه خدمات درمانی، زمینه را برای رفاه و آسایش کارمندان دولت فراهم کرد.

فراهم آوردن زمینه اشتغال جوانان از جمله ایجاد فرصت‏های شغلی برای جوانان و استخدام رسمی نیروهای کار موقت کشور از دیگر اقداماتی است که رئیس جمهور در زمینه تامین مطالبات شهروندان و بهبود وضعیت معیشتی آنان انجام داد.

یکی از مسائلی که از ابتدای آغاز اعتراضات مسالمت آمیز شهروندان سوریه مورد توجه قرار داشت، مساله ارزیابی عملکرد نهادهای دولتی و دولتمردان این کشور بود؛ هرچند مخالفان نظام بشار اسد بسیار کوشیدند تا به بهانه ضعف عملکرد این نظام در ارزیابی عملکرد نهادهای دولتی و مدیران آن زمینه را برای افزایش ناآرامی‏ها فراهم آورند، ولی رئیس جمهور سوریه با صدور یک دستور فوری در زمینه لزوم ارزیابی عملکرد نهادهای دولتی و مدیران دولتی سوریه، راه را بر روی هرگونه بهانه جویی مخالفان بست.

اصلاحات سیاسی رئیس جمهور سوریه

اصلاحات بشار اسد به همین‏جا ختم نشد؛ زیرا علاوه بر بهبود وضعیت معیشتی شهروندان سوریه، رئیس جمهور این کشور با انجام برخی اصلاحات سیاسی، زمینه را برای تحقق هرچه بیشتر مطالبات شهروندان فراهم کرد.

یکی از مسائلی که از دیرباز سبب نارضایتی شهروندان سوریه شده بود، مساله رواج فساد بویژه در بخش‏های دولتی بود و بشار اسد با صدور دستوری در این زمینه، خواستار مبارزه فوری با این پدیده در کشور شد.

هرچند فساد اداری از جمله شیوع پدیده رشوه در سوریه سال‏ها سبب نارضایتنی شهروندان شده بود ولی رئیس جمهور این کشور در اقدامی قاطعانه، با تشکیل کمیته ها، هیئت‏ها و دادگاه‏های رسیدگی به تخلفات اداری، زمینه را برای مبارزه آشکار با فساد اداری فراهم کرد.

کشور سوریه از دیرباز با پدیده فساد از جمله پرداخت رشوه حتی در سطوح مدیریت کلان کشور رنج می‏برد اما رئیس جمهور سوریه در گام نخست با برکناری تعداد بسیاری از مدیران رده بالا و حتی نزدیکان خود، محاکمه آنان و نیز وضع قوانین سختگیرانه مبارزه با فساد، کوشید تا کشورش را از وجود چنین پدیده ای پاک کند.

اکنون دیگر هر شهروند سوری می‏تواند از هریک از نیروهای دولتی و امنیتی این کشور به دلیل ارتکاب قانون شکنی شکایت کند؛ امری که تا پیش از این برای هر یک از شهروندان سوریه شبیه به یک رویا بود.

از دیگر اقدامات سیاسی بشار اسد، لغو حالت فوق العاده بود که سال‏ها در این کشور حکم‏فرما بود و وی در اقدامی کاملا تازه، باصدور قوانین لغو حالت فوق العاده، زمینه رابرای امنیت هرچه بیشتر کشور و شهروندان فراهم کرد.

مساله قانون احزاب در کشور یکی از مشکلاتی بود که سوریه از مدت‏ها پیش با آن دست و پنچه نرم می‏کرد ولی بشار اسد برای نخستین بار در تاریخ این کشور، دستور صدور قانون جدید احزاب و لزوم گفت‏وگوی آزاد میان احزاب مختلف کشور را صادر کرد.

صدور قانون جدید رسانه به منظور آزادی بیان و لزوم شفافیت اطلاع رسانی از دیگر اقدامات سیاسی بشار اسد در ماه‏های اخیر است.

بشار اسد همچنین با صدور قانونی در زمینه تقویت دستگاه قضایی، عدم دستگیری بی دلیل شهروندان و لزوم رسیدگی به مسائل قضایی شهروندان، زمینه را برای تحکیم و تقویت دستگاه قضا در این کشور فراهم کرد.

دولت بشار اسد همچنین با لغو قانون شماره ۴۹ مناطق مرزی، تلاش کرد تا زمینه را برای رفاه هرچه بیشتر ساکنان مناطق مرزی سوریه فراهم آورد.

با نگاهی سطحی به اقدامات دولت سوریه در زمینه تحقق اصلاحات، درمی‏یابیم که دولت این کشور تمام تلاش خود را جهت رفاه و جلب رضایت شهروندان خود به کار گرفته ولی با وجود انجام چنین اصلاحاتی، مخالفان نظام سوریه با حمایت آشکار دشمنان خارجی، همچنان به دنبال کارشکنی و ایجاد ناآرامی در این کشور هستند.