به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری نووستی، "الکساندر لوکاشوویچ" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که تاریخ برگزاری دور جدید مذاکرات نمایندگان گروه ۱+۵ و مقامات تهران در زمینه برنامه هستهای ایران هنوز مشخص نشده است، ولی مقامات مسکو امیدوارند که ایران به درخواست برای از سرگیری دوباره گفتوگوها پاسخ مثبت بدهد.

لوکاشوویچ روز گذشته در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در این زمینه گفت: متاسفانه فعلا تاریخ مشخصی برای ملاقات جدید نمایندگان گروه «۱ + ۵» و ایران مشخص نشده است.

وی یادآور شد که یک ماه قبل " کاترین اشتون " نماینده بلندپایه اتحادیه اروپا در مسائل سیاست خارجی و امنیت بین المللی از طرف گروه «۱ + ۵» نامه‌ای را برای " سعید جلیلی " دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ارسال کرد که در آن از آمادگی میانجی‌گران بین المللی حاضر در این گروه(روسیه، آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) برای از سرگیری مذاکرات با مقامات تهران خبر داده شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: ما روی این مسئله حساب باز کرده‌ایم که طرف ایرانی هر چه زودتر به این درخواست پاسخ مثبت بدهد.

لوکاشوویچ همچنین بار دیگر تصمیم اخیر دولتهای آمریکا، انگلیس و کانادا در خصوص اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی را محکوم کرده و تذکر داد: اعمال تحریم‌ها کمکی به پیشبرد مذاکرات در زمینه حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نمی‌کند.

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: من فکر می‌کنم که همه باید دیگر این مسئله را درک کرده باشند که اقدامات تحریم‌کننده نمی‌توانند کمکی به ازسرگیری مذاکرات و انگیزه مثبت برای حل و فصل اوضاع کنند، بلکه برعکس عواقب پیچیده‌ای در پی داشته و ممکن است نه تنها باعثبرهم خوردن مذاکرات ایران با گروه «۱ + ۵»، بلکه با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای روشن شدن سئوالات باقی مانده در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای این کشور شود.

همانطور که رسانه‌های گروهی اعلام کردند، دوشنبه گذشته انگلیس و کانادا به دنبال آمریکا اعلام کردند که تحریم‌های یک‌جانبه ای را علیه ایران اعمال خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پیش از این هم در واکنش به این مسئله تاکید کرده بود: چنین احساسی بوجود می‌آید که تشدید تحریم‌ها علیه ایران برای برخی شرکای ما در غرب به یک هدف تبدیل شده و ارتباطی به تصمیم گیری‌ها در راستای حل و فصل مشکلات در این زمینه ندارد.

به گفته وی، روسیه همواره بر استفاده از راههای دیپلماتیک و سیاسی برای حل و فصل مسئل مربوط به برنامه هستهای ایران و مطابق با قطعنامههای شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه تاکید داشته و تغییری در مواضع اصولی مقامات مسکو در این رابطه بوجود نیامده است.