به گزارش ايسنا، كمال الجنزوري، نخست وزير جديد مصر عنوان داشت: از تحصن كنندگان در ميدان التحرير قاهره و جوانان انقلابي مصر ميخواهم كه به من دو ماه مهلت دهند تا بتوانم درخواستهاي آنها را محقق كنم.

وی در ادامه افزود: تحصن و برگزاری تظاهرات باعثایجاد مانع در مسیر وظایف من می‌شود چرا که این مساله با امنیت کشور و بی‌ثباتی آن در ارتباط است.

الجنزوری همچنین تاکید کرد: تظاهرکنندگان مصری باید به دولت جدید فرصت بدهند تا بتواند به وظایف خود عمل کند. اعتراضاتی در خصوص اینکه من از عوامل نظام سابق هستم صورت گرفته است این اعتراضات طبیعی است و همگان در این زمینه حق دارند.

وی در ادامه افزود: بعد از آنکه هر فردی برای پست مشخصی انتخاب شد برخی افراد او را تایید می‌کند و برخی با او مخالف هستند.

الجنزوری همچنین تاکید کرد: برخی از مردم مصر مقابل ساختمان کابینه تحصن کرده‌اند من تنها بعد از ادای سوگند به این ساختمان خواهم رفت و عصام شرف، نخست وزیر سابق مصر همچنان به وظایف خود تا زمان تعیین ساختار دولت جدید ادامه می‌دهد.

وی گفت: من ۳۰ سال با کارگران و کشاورزان بوده‌ام و نزد این قشر محبوبیت دارم. تمام کسانی که در میدان التحریر و یا اماکن دیگر تجمع کرده‌اند جزو مردم مصر به شمار می‌آیند و ما دیدگاه‌های آنها را می‌پذیریم.

الجنزوری همچنین عنوان داشت: اختیارات دولت جدید مصر بسیار بیشتر و گسترده‌تر از دولت گذاشته است ونخست وزیر جدید می‌تواند با استفاده از این اختیارات بحران‌های موجود در کشور را به صورت مستقیم حل و فصل کند. من رایزنی‌ها را در خصوص کابینه جدید از امروز(شنبه) آغاز می‌کنم سعی می‌کنم در این کابینه از جوانان بیشتر از قبل استفاده کنم و ساختار هیات دولت را تا چند روز آینده تعیین کنم.

الجنزوری همچنین تاکید کرد: یکی از اولویت‌های دولت جدید مساله امنیت کشور و بازگرداندن ثبات به مصر و همچنین مساله اقتصاد و فعال سازی آن خواهد بود.

وی در کنفرانس خبری در شرق قاهره نیز عنوان داشت: هر کسی که مسئولیتی بدست می‌گیرد باید مشخص کند که می‌خواهد چه کارهایی برای مصر انجام دهد در غیر این صورت بهتر است در منزلش بخوابد یا اینکه وقتی با رسانه‌ها مصاحبه می‌کند به خاطر حوادثصورت گرفته در این کشور گریه کند.

الجنزوری گفت: ساختار دولت جدید مصر قبل از آغاز انتخابات پارلمانی مصر در روز دوشنبه اعلام نمی‌شود. از جوانان ویا جریان‌های سیاسی مصر می‌خواهم تا اسامی نامزدهای مورد نظر خود را برای مشارکت در دولت آتی ارائه دهند چرا که ما همگی برای مصر تلاش می‌کنیم. ما با کسی برای تعیین وزراء تعارف نداریم. مطمئن هستم که محمد حسین طنطاوی، رئیس شورای عالی نیروهای مسلح مصر و همچنین اعضای این شورا تمایلی برای حضور در قدرت ندارند به همین دلیل تصدی این پست را پذیرفتم. امیدوارم با تشکیل دولت جدید خلاء امنیتی در کشور از بین برود و حاکمیت مصر محقق شود. وجود ثبات در کشور شرایط را برای افزایش تولیدات داخلی و توسعه و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در مصر فراهم می‌کند.

وی در ادامه افزود: باید فرصتی به ما داده شود تا ساختار دولت جدید بدون وجود فشار تعیین شود، دولت من اختیاراتی دارد که هیچ دولتی طی ۶۰ سال گذشته نداشته است. میعار ما برای انتخاب وزرا گرایشات سیاسی آنها نیست بلکه شایستگی این افراد برای عمل به وظایف خود می‌باشد.

این در حالی است که تظاهرکنندگان مصری بعد از تعیین الجنزوری به عنوان نخست وزیر مکلف مصر با برگزاری تظاهرات وسردادن شعارهایی علیه وی محمد البرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی، حمدین صباحی و عبدالمنعم ابوالفتوح را به عنوان جایگزین الجنزوری معرفی کردند.

صدها تن از معترضان مصری با تجمع در برابر ساختمان نخست وزیری این کشور در قاهره، تلاش کردند از ورود الجنزوری به ساختمان جلوگیری کنند.

الجنزوريِ ۷۸ ساله در فاصله سالهاي ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ ميلادي و دوران رياست جمهوري حسني مبارک، نخست وزيري مصر را برعهده داشت.