به گزارش افکارنیوز،

 روز شنبه یک خودرو به تظاهرات کنندگان حامی نژادپرستی در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا برخورد کرده و در اثر آن یک نفر کشته و ده ها نفر مجروح شدند.

روزنامه "زوددویچه سایتونگ" آلمان در تحلیلی  انتقاد شدیدی به واکنش ترامپ به این حادثه وارد کرده و نوشت: ترامپ به جای درمان جدایی در آمریکا بیشتر جامعه آمریکایی را از هم جدا می کند. رئیس جمهور آمریکا از راستگرایان افراطی در آمریکا سود می برد. ترامپ بعد از اقدام خشونت بار در ایالت ویرجینیای آمریکا باز هم نمی خواهد از نئونازی ها فاصله بگیرد و این رفتاری ناشایست است.

نویسنده در ادامه نوشت: جان مک کین، میت رامنی و تد کروز همه زمانی از نامزدهای محافظه کار ریاست جمهوری در آمریکا بودند و همگی بعد از هرج و مرج خشونت بار در ایالت ویرجینیای آمریکا واکنش درستی به آن نشان دادند.

"مک کین" درباره این حادثه گفت: طرفداران برتری نژاد سفید در آمریکا وطن پرست نیستند بلکه خائن هستند.

رامنی نیز در پیامی توئیتری تاکید کرد که این برتری نیست بلکه وحشی گری و بربریت است. تد کروز نیز از یک اقدام عجیب و غریب از طرف تروریسم داخلی سخن به میان آورد. وزیر دادگستری آمریکا نیز از تعصب نژاد پرستانه و نفرت سخن گفته و شروع تحقیقات درباره این حادثه تروریستی را اعلام کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تنها بازیگر سیاسی در این کشور بود که دلیل این نفرت، تعصب و خشونت و عواقب مرگبار آن را به همه طرف ها و جبهه ها مرتبط دانسته و از انتقاد به نئونازی ها و نقش آن ها در این خشونت ها صرف نظر کرد. یکی از رسانه های مرتبط با نئونازی ها در آمریکا درباره این واکنش ترامپ ابراز خرسندی کرده بود.

 این اتفاق در روز یکشنبه بدترین ویژگی و خصلت آمریکا را به نمایش گذاشت و آن یک جوهر رنگ پریده ای از نژاد پرستی است که البته ظاهرا بر این کشور حاکم نیست، اما در جریانات پایین تر و ساختارهای اجتماعی اغلب دیده می شود.

حادثه تروریستی ایالت ویرجینیای آمریکا همچنین مجددا ضعف رهبری که آمریکا از آن رنج می برد را آشکار کرد.

دونالد ترامپ روز شنبه به وقت محلی در پیام توئیتری خود نوشت: همه باید متحد باشیم و محکوم کنیم هرچه که مخالف چیزی است که برای آن ایستاده ایم.

وی تاکید کرده است: در آمریکا جایی برای این نوع خشونت ها وجود ندارد. بیایید به عنوان یک مجموعه با هم باشیم.

روزنامه "زوددویچه سایتونگ" این طور اظهار نظر ترامپ درباره این حادثه تروریستی را تحلیل کرد که وی در اصل اعتقاد دارد که هیچ کس مسئول این حادثه نیست؛ نه نئونازی ها و نه شخص خود او. طبیعتا آمریکا بعد از این خشونت باید به خودش بیاید و البته این وظیفه رئیس جمهور آمریکا است چارچوبی برای این منظور را ارائه دهد. وی باید ابراز کند که چه چیزی جزو جوهر ایالت متحده و چه چیزی به خارج از آن تعلق دارد و چه چیزی قابل قبول است. ترامپ در این وظیفه ساده شکست خورده است. این نوعی ریشخند به قربانیان این حادثه و بازماندگان آن است.

نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه بسیاری از ناسیونالیست ها و راستگرایان افراطی جزو طرفداران و انتخاب کنندگان ترامپ هستند همچنین نوشت: ترامپ از جدایی قومی، مادی و سیاسی در جامعه آمریکا سود می برد. اینکه ترامپ خود را به عوان رئیس جمهور پایگاه خود و نه همه آمریکایی ها می بیند مسئله ای است که وی آشکارا آن را نشان داده است.