به گزارش افکارنیوز،

اداره امور خارجه و کشورهای مشترک‌المنافع انگلیس (FCO) لیستی از 30 کشور جهان تهیه کرده که این کشور نسبت به مسائل حقوق بشری و دموکراسی در آنها ابراز نگرانی «شدید» کرده و با این وجود تنها طی دو سال گذشته مجوز فروش سلاح به 22 مورد از این کشورها را صادر کرده که ارزش سلاح‌های فروخته شده به این 22 کشور 4.1 میلیارد پوند برآورد شده است.

 

ایندیپندنت می‎نویسد: اگر زمینه‌ای برای به تصویر کشیدن سیاست خارجی ریاکارانه و متناقض دولت انگلیس وجود داشته باشد، گزارش دولت این کشور درباره صادرات سلاح به دیگر کشورهاست.

طی هفته‌های اخیر وزرای دولت انگلیس سخنان تند و غیرمتعارفی درباره وضعیت حقوق بشر و سرکوب مردم در ونزوئلا زدند؛ «بوریس جانسون» در این باره گفته است: کشور ونزوئلا در حال تغییر و حقوق اساسی مردم در این کشور در معرض خطر است.

علاوه بر این مقامات ارشد انگلیس از اوضاع حقوق بشر در ونزوئلا ابراز نگرانی شدید کرده و نام این کشور در فهرست «اولویت‌های حقوق بشر»  اداره امور خارجه و کشورهای مشترک‌المنافع قرار گرفته است.

بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی سازمان عفو بین‌الملل، سلاح‌های ساخت انگلیس در دست تروریست‌های داعش در عراق نیز مشاهده شده است.

ایندیپندنت می‌افزاید: فروش سلاح نمی‌تواند امری غیرسیاسی باشد و این امر تنها به منزله حمایت نظامی نبوده و به نوعی مشروعیت دادن به اقدامات کشور دریافت کننده تسلیحات است؛ نظامیان عربستان با جنگنده‌های ساخت انگلیس بر فراز آسمان یمن به پرواز درآمده و بمب‌های خریداری شده از این کشور را بر سر مردم یمن می‌ریزند و بعد از گذشت حدود 2.5 سال از ورود به این جنگ، عربستان  فاجعه انسانی بی‌رحمانه‌ای برای مردم این کشور به وجود اورده است.

در پی حملات ائتلاف عربستان در یمن حدود 10 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و این حملات در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا مردم این کشور با بیماری وبا نیز دست و پنجه نرم می‌کنند و در حال حاضر حدود 400 هزار نفر مشکوک به ابتلا به وبا بوده و 2 هزار نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند.

صرف‌نظر از اعمال خشونت و افزایش سریع آمار تلفات، عربستان یکی از بزرگ‌ترین خریداران سلاح انگلیس بوده و ارزش سلاح‌های فروخته شده به این کشور پس از آغاز مداخله در یمن 3.8 میلیارد پوند است.