به گزارش افکارنیوز،

 عربستان به طور رسمی خواستار افتتاح کنسولگری در شهر نجف اشرف شد.

«عربی ۲۱» به نقل از منابع آگاه نوشت: ریاض به صورت رسمی از دولت عراق خواسته است عربستان در شهر نجف اشرف، کنسولگری افتتاح کند.

این منابع -که خواستند نامشان فاش نشود- اعلام کردند: سفارت عراق در ریاض درخواست رسمی عربستان را برای افتتاح کنسولگری این کشور در استان نجف با قید فوری، دریافت کرده است.

درخواست عربستان پس از آن مطرح می‌شود که مقتدا صدر، رئیس جریان صدر، چندی پیش به عربستان سفر و با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، دیدار کرد.

مقتدا صدر پس از این دیدار در بیانیه‌ای که در دفتر او صادر شد اعلام کرد: توافق برای افتتاح کنسولگری عربستان در نجف با هدف تسهیل ارتباط بین دو کشور و در چارچوب توافق بین دو طرف در سفر به سعودی به دست آمد. روابط عربستان و عراق در ماه‌های اخیر و پس از سفر عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان، به بغداد و دیدار حیدر عبادی -نخست وزیر عراق- از عربستان، وارد مرحله جدیدی شده است.

در همین حال قاسم أعرجی، وزیر کشور عراق، که به ایران سفر کرده است، روز یکشنبه در دیدار با عبدالرضا رحمانی فضلی، همتای ایرانی خود، گفت: ولیعهد عربستان رسما از من خواسته است تا عراق برای کاهش تنش با ایران میانجیگری کند.

قاسم أعرجی پس از بیان این مطلب گفت: ملک سلمان هم این درخواست را مطرح کرده بود و من پاسخ داده بودم که شما باید به حجاج ایرانی احترام بگذارید و به بهترین شکل با آنان برخورد کنید و به آنان اجازه دهید وارد قبرستان بقیع شوند و طرف سعودی در این باره قول مساعد داد.