به گزارش افکارنیوز،

 روزنامه پرتیراژ روسی «ایزوستیا» طی گزارشی نوشت: با گذشت 3 سال از تصویب تدابیر حمایتی مسکو در برابر تحریم‌های غربی، مبادلات میان روسیه و آلمان هم‌اکنون به یک سوم قبل کاهش یافته و شرکت‌های آلمانی همچنان تحت تأثیر عواقب و پیامدهای منفی جنگ تحریم‌ها قرار دارند.

بنابر اعلام «سرگئی نیکیتین» رئیس اتاق صنعت و تجارت روسیه در آلمان، برخی از شرکت‌هایی که به طور سنتی با روسیه کار می‌کنند، موفق شده‌اند سوله‌های جدید و بازارهای فروش جدیدی بیابند اما این گونه شرکت‌ها در اقلیت هستند.

وی طی سخنانی در کمیته شرقی اقتصاد آلمان گفت: «بسیاری از شرکت‌های آلمانی مجبور به ترک بازار روسیه هستند و اغلب آنهایی که در بازار روسیه باقی مانده‌اند خواستار لغو تحریم‌ها علیه این کشور هستند.»

طبق ارزیابی‌های رسمی کمیسیون اروپا، با گذشت 3 سال از تصویت تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی کشورها علیه روسیه در سال 2014 در پی وقایع اوکراین و به دنبال آن تحریم اعمال شده از سوی مسکو در ممنوعیت واردات فرآورده‌های کشاورزی از این کشورها، خسارات و زیان‌های اقتصادی وارده بر کشورهای اتحادیه اروپا به 90 میلیارد دلار افزایش یافت.

البته ارزیابی‌های سایر نهادها از خسارات وارده بر کشورهای اروپایی بسیار بالاتر از رقم ارائه شده از سوی کمیسیون اروپاست. طبق ارزیابی مؤسسه مطالعات اقتصادی اتریش، تحریم‌های ضدروسی چیزی در حدود 100 میلیارد یورو خسارت و زیان برای کشورهای اتحادیه اروپا در بر داشته و بنابر اعتقاد این مؤسسه در میان کشورهای اروپایی آلمان قربانی اصلی نظام تحریم‌ها بوده است.

 

 

اطلاعات ارائه شده از سوی اتاق تجارت خارجی آلمان-روسیه حاکی از آنست که از زمان تصویب تحریم‌های اتحادیه اروپا و ضدحملات و اقدامات تلافی‌جویانه مسکو، مبادلات دوجانبه این دو کشو یه یک سوم قبل کاهش یافته و از 52.8 میلیارد یورو در سال 2014 به 36.6 میلیارد یورو در سال 2016 تنزل یافته است.

به گزارش ایزوستیا، اگرچه پویایی اقتصادی روسیه در سه‌ماهه نخست سال 2017 مثبت بوده، اما این کشور همچنان از جایگاه پیش از بحران فاصله زیادی دارد و دور است.

طبق تخمین و ارزیابی‌های کارشناسان اروپایی، جنگ تحریم‌ها تاکنون 17 میلیاد یورو خسارت به اقتصاد آلمان وارد کرده است.

بنابر اعلام کمیته شرقی اقتصاد آلمان، کاهش مبادلات میان روسیه و آلمان همچنین طی 3 سال اخیر بواسطه تضعیف روبل و رکود اقتصاد روسیه به دلیل کاهش قیمت نفت تحت تأثیر قرار گرفته است که البته یک پنجم از خسارات وارده رسما به دلیل نظام تحریم‌ها بوده است.

طبق آمارهای اتاق تجارت خارجی آلمان-روسیه، 417 شرکت آلمانی طی سال 2015 بازار روسیه را ترک کرده‌اند و 346 شرکت آلمانی نیز مجبور شدند سال گذشته روسیه را ترک کنند به گونه‌ای که طی اواخر سال 2016 مجموعا 5 هزار 237 نمایندگی، شرکت وابسته و شخصیت حقوقی با مشارکت شهروندان و شرکت‌های آلمانی در خاک روسیه وجود داشت.

حدود 3 سال پیش تولیدکنندگان محصولات کشاورزی آلمان که با روسیه کار می‌کردند، ضربه بسیار سختی را متحمل شدند اگرچه برخی از آنها سعی دارند با گرایش به سوی بازارهای جدید به ویژه چین، خود را با شرایط جدید تحریم‌ها وفق دهند.

آخرین نظرسنجی مشترک صورت گرفته توسط اتاق تجارت خارجی آلمان-روسیه و کمیته شرقی اقتصاد آلمان که بر روی 190 شرکت آلمانی همکار با روسیه صورت گرفته نشان می‌دهد که اغلب این شرکت‌ها یعنی چیزی در حدود 91 درصد آنها خواستار لغو فوری یا تدریجی تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر مسکو هستند.

 

 

غرب روسیه را به دامن زدن به ناآرامی‌های اوکراین و حمایت از استقلال‌طلبان این کشور متهم می‌کند حال آنکه روسیه تمامی این اتهامات را رد می‌کند.

کشورهای غربی با مطرح کردن چنین ادعاهایی، از ژوئیه 2014، چندین دور تحریم‌ را علیه بخش‌های نظامی، انرژی و بانکی روسیه تحمیل کرده‌اند و این اتحادیه پس از الحاق کریمه به روسیه، داد و ستد و سرما‌یه‌گذاری در این منطقه را مشمول تحریم‌های خود قرار داد.

اتحادیه اروپا حدود یک هفته پیش نیز تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه به ویژه علیه معاون وزیر انرژی و سه شرکت این کشور اعمال کرد.

این اتحادیه اروپا می‌گوید که تحریم‌های جدید، به خاطر نقض تحریم‌های قبلی وضع شده است.

تا پیش از اعمال تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، 150 شخص حقیقی و 37 مؤسسه روسی به خاطر مناقشه اوکراین در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار داشتند.

مسکو تصمیم اتحادیه اروپا در اعمال تحریم‌های جدید را «سیاسی‌کاری و غیرقانونی» می‌داند.

اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بر سر مناقشه اوکراین در حالیست که این اتحادیه به خاطر تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، واشنگتن را به مقابله‌به‌مثل تهدید کرده است.

کنگره آمریکا به تازگی علیه روسیه به خاطر آنچه دخالت در انتخابات آمریکا گفته شد، تحریم‌هایی وضع کرد که به‌ویژه صنعت انرژی این کشور را هدف گرفته است. این تحریم‌ها شرکت‌هایی اروپا را که در روسیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در خطر تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد.