به گزارش ایرنا، 'دمیتری راگوزین' شامگاه شنبه در گفت و گو با كانال دوم تلویزیون دولتی روسیه، خاطرنشان كرد كه آمریكا سپر موشكی خود در قاره اروپا را در اصل برای تضعیف توانمندی دفاع راهبردی روسیه مستقر می كند.
وی افزود: تهدید موشکی ایران علیه کشورهای اروپایی که واشنگتن برای استقرار سپر موشکی خود در این قاره بهانه قرار داده، ادعای بی اساس و کذب محض است.
نماینده روسیه در ' ناتو ' گفت: ایران، موشک هایی که لهستان را هدف قرار دهد در اختیار ندارد در حالی که آمریکا در این کشور به بهانه مقابله با موشک های ایرانی، پایگاه موشک های رهگیر ایجاد می کند.
راگوزین تصریح کرد: موشک هایی هم که آمریکا در لهستان و رومانی مستقر می کند، دارای مشخصات فنی هستند که می توانند برای رهگیری موشک های روسی و نه ایرانی مورد استفاده قرار گیرند.
وی افزود: آمریکا به ما می گوید این موشک ها علیه شما نیست، اما هیچ عقل سلیمی این را باور نمی کند.
مقام روس خاطرنشان کرد: مساله این است که آمریکا در مجاورت مرزهای شمال غربی ما با استقرار تسلیحات خود تلاش می کند توانمندی دفاع راهبردی روسیه را تضعیف کند و زیر سووال ببرد و موازنه قوا را به نفع خود بر هم بزند.
وی این احتمال را که اظهارات اخیر مدودیف در پاسخ به سامانه موشکی آمریکا برای اهداف انتخاباتی بیان شده است، رد کرد و افزود: رییس جمهوری روسیه از مدت ها پیش قصد داشت این سخنان را بیان کند و پس از دیدار با اوباما تصمیم گرفت تدابیر متقابل علیه سپر موشکی را اعلام نماید.
نماینده روسیه در ناتو گفت: مطمئن هستیم که آمریکا از اقدامات خود در زمینه سپر موشکی نتیجه ای نمی گیرد، زیرا که اقدامات متقابل از طرف روسیه، گرانقیمت و پرهزینه نیست.
وی از جمله تدابیر متقابل روسیه علیه طرح آمریکایی سپر دفاع موشکی به استقرار موشک های تاکتیکی اسکندر در منطقه کالینین گراد کشورش اشاره کرد و افزود: این تسلیحات بسیار پیشرفته هستند.
رییس جمهوری روسیه روز چهارشنبه نسبت به پاسخ کشورش به سامانه موشکی آمریکا به واشنگتن هشدار داد و گفت: در صورت بروز وضعیت نامساعد در زمینه سامانه موشکی آمریکا در قاره اروپا، روسیه از اقدامات بعدی در زمینه خلع سلاح و کنترل تسلیحات خودداری می کند.
وی افزود: علاوه بر آن با توجه به وجود رابطه میان تسلیحات راهبردی تهاجمی و دفاعی، دلایلی برای خروج کامل از قرارداد ' استارت - ۲ ' پیش می آید و مسکو حق برای خروج از این قرارداد را برای خود محفوظ می داند.
آمریکا به بهانه های واهی و بی اساس تهدید موشکی برخی کشورها و در اصل در راستای برنامه های توسعه طلبانه خود، تصمیم به ایجاد سپر موشکی در قاره اروپا گرفته است.
این کشور در راستای اجرای طرح سپر موشکی خود در اروپا، با رومانی، موافقتنامه استقرار بخشی از سامانه دفاع موشکی ناتو را امضا کرده است که به واشنگتن اجازه می دهد تا سامانه رهگیر ' اس. ام - ۳ ' را در این کشور مستقر کند.
بر اساس این توافق، یکی از اجزای سپر دفاع موشکی آمریکا در پایگاه هوایی سابق ' داوسلو ' رومانی به کار گرفته خواهد شد.
پانزدهم ماه سپتامبر امسال نیز توافقنامه سال ۲۰۰۵ آمریكا و لهستان و پروتكل الحاقی سال ۲۰۱۰ میلادی در باره پدافند موشكی اعتبار مجدد یافت كه بر اساس آن پایگاه موشك های رهگیر آمریكایی (اس.ام-۳) در این كشور اروپای شرقی نیز مستقر می شود.