به گزارش انجمن دانشجويان خبرنگار ايسنا، به نقل از روزنامه اماراتي دارالخليج، نوري المالكي، نخست وزير عراق در سخناني در ديدار با خضير الخزاعي، معاون رئيس جمهور عراق ضمن ابراز خرسندي از خروج نيروهاي آمريكايي از خاك اين كشور روز خروج اين نيروها را "روز وفاداري" ناميد.

در این دیدار المالکی با اشاره به آخرین تحولات عراق از جمله آمادگی نیروهای این کشور پس از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق، بر لزوم تکیه بر مذاکره و گفت‌وگو به عنوان تنها راه حل مشکلات موجود میان احزاب و گروه‌های سیاسی درگیر و تنها راه عبور از مرحله حساس کنونی تاکید کرد.

نخست وزیر عراق همچنین در مراسم جشنی که به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان برگزار شده بود، تاکید کرد: زن یکی از عناصر سازنده جامعه است که روح و اخلاق یک جامعه موفق را تشکیل می‌دهد اما متاسفانه قرن‌های متمادی مورد خشونت قرار گرفته است لذا تدوین قوانین که از حقوق زن در برابر هر گونه خشونتی حمایت کند امری ضروری است.

وی گفت: عراق جدید در برابر یک استراتژیک مهم قرار دارد که عبارت است از توسعه تمامی ابعاد سیاسی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی و هر چیزی که استراتژی را کامل می‌کند لذا اگر خواهان رشد و توسعه حقیقی در جامعه هستیم باید با اراده گام برداریم و با مشارکت یکدیگر کشوری جدید و قوی بسازیم.

از سوی دیگر، هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق نیز در گفت‌وگویی مطبوعاتی در نجف اعلام کرد که المالکی طی چند روز آینده به کویت سفر خواهد کرد.

وی افزود: هدف از این سفر بحثو تبادل نظر درخصوص تمامی پرونده‌های موجود میان دو کشور است.

در همين حال مريم الريس، مشاور اطلاعاتي دفتر نخست وزيري نيز ضمن تاييد اين خبر هدف از اين سفر را بحث و بررسي درخصوص مسائل موجود ميان دو كشور و نيز دستيابي به راهكاري جهت حل مشكلات موجود در ارتقاي سطح تبادلات تجاري دو طرف دانست.