به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه اورشلیم پست، نیکولا سارکوزی، رئیسجمهوری فرانسه با رهبران سازمان فراگیر یهودیان این کشور موسوم به "شورای نمایندگی نهادهای یهودی فرانسه" (CRIF) دیدار کرد تا به آنها در خصوص حمایت از اسرائیل اطمینان دهد.
این ملاقات پس از آن انجام شد که اوایل ماه جاری، گزارش‌هایی فاش شد مبنی بر اینکه سارکوزی در حاشیه نشست کشورهای گروه ۲۰ در فرانسه در گفت‌وگوی محرمانه با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی " دروغگو " است.
فرانسیس کالیفات، یکی از مقام‌های این شورا که در ضیافت ناهار رئیس‌جمهوری فرانسه حضور داشت، گفت: سارکوزی به بسیاری از نگرانی‌های ما پاسخ گفت.
در این نشست همچنین ریشار پراسکیه، رئیس‌ شورای نمایندگی نهادهای یهودی فرانسه و آلن ژوپه، وزیر امور خارجه این کشور نیز حضور داشتند.
از جمله نگرانی‌های مطرح‌شده توسط یهودیان، امنیت اسرائیل، رای اخیر فرانسه به نفع عضویت فلسطین در سازمان یونسکو و دروغگو خوانده شدن نتانیاهو توسط سارکوزی بوده است.
فرانسیس کالیفات تصریح کرد: رئیس‌جمهوری فرانسه از همان ابتدای گفت‌وگو بر حمایت از اسرائیل و دوستی با آن تاکید کرد. وی به ما متذکر شد که در تمام طول فعالیت سیاسی‌اش دلبستگی عمیقی به اسرائیل داشته است.
به گفته این نماینده یهودیان فرانسه، سارکوزی بر دوستی، رابطه بلندمدت و مستحکمش با نتانیاهو و خانواده‌اش تاکید کرده و عمیقا ابراز تمایل کرده که به دنبال افشای مکالمه‌اش سوء‌تفاهم‌ها را برطرف کند.
کالیفات عنوان کرد که سارکوزی به شورای یهودیان فرانسه " پاره‌ای توضیحات " را در خصوص گفت‌وگوی اخیرش با اوباما در فرانسه که توسط خبرنگاران حاضر در سالن به طور تصادفی مورد شنود قرار گرفت، ارائه داده است.
نماینده یهودیان فرانسه خاطرنشان ساخت: ما با سارکوزی درباره نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود به ویژه در خصوص رای فرانسه به نفع فلسطین در یونسکو گفت‌وگو کردیم و همچنین در خصوص مساله عضویت فلسطین در سازمان ملل به مذاکره پرداختیم.
به گفته کالیفات، سارکوزی اظهار کرد: فرانسه تنها از مساله ارتقای وضعیت فلسطین در سازمان ملل و تبدیل آن به وضعیت " کشور ناظر غیرعضو " حمایت می‌کند و برای این مساله نیز شروط سختگیرانه‌ای قایل شده است.
سارکوزی در ادامه تاکید کرد: از جمله این موارد این است که فلسطین کشور یهودی اسرائیل را به رسمیت بشناسد، بدون پیششرط به مذاکرات بازگردد، ضرورتهای امنیتی اسرائیل را به رسمیت بشناسد و متعهد شود تا از اسرائیل نزد دادگاههای بینالمللی اقامه دعوی نکند.