به گزارش افکارنیوز،

بوریس جانسون وزیر امورخارجه انگلیس پس از شرکت در نشستی که به ابتکار انگلیس در رابطه با بررسی بحران انسانی در روهینگیا با حضور نمایندگانی از آمریکا، بنگلادش، اندونزی، ترکیه، استرالیا، کانادا، سوئد، دانمارک و مشاور امنیت ملی میانمار برگزار شد، به خبرنگاران گفت: دولت میانمار بدون تردید گام‌های مثبتی را در راستای دمکراسی طی سال‌های اخیر برداشته است؛ اما شرایط در استان راخین ازجمله تداوم نقض حقوق بشر و خشونت‌ها در این منطقه، لکه ننگینی برای میانمار محسوب می‌شود.

وی افزود: همان‌طور که بارها اعلام کردم هیچ‌کس خواهان بازگشت به دوران حکومت‌نظامی نیست و بنابراین مهم است که آنگ سان سوچی و دولت این کشور مشخص کنند که این خشونت‌ها بایستی متوقف شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس با اشاره به اظهارات مشاور امنیت ملی میانمار در نشست یادشده استقبال کرد و افزود: اما اکنون ما نیازمند اقدام میانمار هستیم تا دست از خشونت بردارد و امکان دسترسی‌های بشردوستانه را فراهم سازد.

جانسون همچنین با انتشار پیامی در صفحه توییتری‌اش نوشت: در این نشست به دولت میانمار پیام داده شد که دست از کشتار بردارد، اجازه دسترسی‌های انسانی را مهیا سازد و به قوانین حقوق بشر احترام بگذارد.

در همین حال سانگ تون مشاور امنیت ملی میانمار در گفت‌وگو رویترز اظهار کرد: ما اطمینان حاصل می‌کنیم افرادی که خانه‌های خود را ترک کرده‌اند بازگردند اما بایستی در این رابطه بحث و رایزنی کنیم. ما همچنین می‌خواهیم افرادی که نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند بدون تبعیض به آن دسترسی داشته باشند.

هم‌زمان با افزایش خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، مسلمانان در اکثر کشورهای اسلامی تظاهرات گسترده‌ای را در محکومیت دولت این کشور به راه انداخته‌اند.

آنها همچنین شعارهایی را همچون 'الله اکبر'، 'آنگ سان سوچی شرمت باد'، 'کشورهای عربی شرمتان باد'، 'سازمان ملل شرمت باد'، 'بی.بی.سی، سی ان ان شرمت باد' سرداده و سکوت جامعه جهانی را نسبت به جنایت های صورت گرفته در روهینگیا محکوم کردند.

بوریس جانسون وزیر امورخارجه انگلیس پیشتر در هشداری به 'آن سانگ سوچی' رهبر میانمار از وی خواست تا از قابلیت‌هایش برای پایان بخشیدن به وضع مسلمانان روهینگیا استفاده کند.

جانسون گفته بود که رفتارهای نامناسب با مسلمانان به لکه‌دار شدن وجهه دولت این کشور می‌انجامد.

وی با انتشار پیامی گفته بود: خشونت‌های وحشتناک در استان راخین میانمار بایستی هم‌اکنون متوقف شود. انگلیس از ارتش این کشور می‌خواهد تا هرچه سریع‌تر تنش‌ها را کاهش دهد و دولت میانمار نیز دسترسی سریع و کامل کمک‌های انسانی و حمایت از مردم و قربانیان این حادثه را فراهم آورد.

وی تأکید کرد که بدون دسترسی کامل، امکان رسیدگی به نیاز مردان، زنان و کودکان حادثه‌دیده وجود ندارد و افراد بیشتری جان خود را از دست خواهند داد.

نمایندگان پارلمان انگلیس نیز طی نامه‌ای خطاب به بوریس جانسون وزیر امور خارجه این کشور، خواستار تعلیق همکاری‌های نظامی لندن با ارتش میانمار، به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیا شدند.

دولت میانمار اعلام کرده که بیش از 2 هزار و 600 خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.

وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و یکصد هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگ ترین چالش «آنگ سان سوچی» به شمار می رود که برخی از او به دلیل سکوت در برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.