به گزارش افکارنیوز،

«ترزا می»، نخست وزیر انگلیس در گفتگو با اسکای نیوز اعلام کرد که این کشور آموزش نیروهای نظامی میانمار را به دلیل خشونت های ایجاد شده در ایالت راخین متوقف کرده است.

ترزا می همچنین نگرانی عمیق انگلیس را برای نقض حقوق بشر در میانمار ابراز کرد و گفت: این کشور آموزش های خود در میانمار را از سر نخواهد گرفت؛ مگر اینکه یک راهکار مورد قبول برای بحران روهینگیا ارائه شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اقدامات ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا باید متوقف شود. دیگر هیچ آموزشی از سوی وزارت دفاع انگلیس به ارتش میانمار داده نمی شود تا زمانی که راهکاری برای این خشونت ها ارائه شود. ما دیدیم که بسیاری از مردم آسیب پذیر بخاطر نجات جان خود مجبور به فرار شدند. آنگ سان سوچی، رهبر میانمار و دولت این کشور باید اقدامات نظامی علیه مسلمانان را متوقف کنند.

یک سخنگوی دولت انگلیس هم در بیانیه ای اعلام کرد: به دلیل تداوم خشونت ها در ایالت راخین، افزایش بحران انسانی و نقض حقوق بشر که در میانمار اتفاق افتاده است، ما تصمیم گرفته ایم که آموزش ارتش میانمار را در حال حاضر متوقف کنیم. ما از نیروهای نظامی میانمار درخواست می کنیم که اقداماتی برای توقف خشونت ها در راخین انجام دهند و از همه غیرنظامیان محافظت کنند.

گفتنی است طبق گزارش رسانه‌های انگلیسی، ارتش انگلیس پیش از این، دوره‌هایی چون آموزش زبان، مدیریت، حقوق بشر و قوانین بین المللی را برای نظامیان ارتش میانمار برگزار می‌کرد.

حمله ارتش میانمار به مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین از 25 اوت سال جاری میلادی آغاز شد. آمارهای سازمان ملل نشان می دهد ارتش میانمار با هدف پاکسازی نژادی، خانه بسیاری از مسلمانان روهینگیایی را به آتش کشیده است. جنایات مداوم ارتش میانمار همچنین باعث شد بیش از 420 هزار مسلمان روهینگیایی به بنگلادش فرار کنند.